Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Záhrady Horného mesta
NITRA: Záhrady Horného mesta Deň otvorených dverí do záhrad Horného mesta v Nitre. Táto akcia je organizovaná Spoločnosťou pre záhradnú a krajinnú tvorbu v spolupráci s mestom Nitra, Krajským pamiatkovým úradom Nitra, Archeologickým Ústavom SAV Nitra a SPU Nitra. Nitra, 8. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran
10. decembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Slovenským vedcom sa tento rok podarilo objaviť množstvo nových archeologických lokalít!

Nitra 10. decembra – Slovenským vedcom sa tento rok podarilo objaviť množstvo nových archeologických lokalít. Podľa slov riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) v Nitre Mateja Ruttkaya sa vďaka terénnym prieskumom dosiahli zaujímavé výsledky, ktoré môžu priniesť nové poznatky o histórii Slovenska v rôznych obdobiach a regiónoch.

„Pretože sa tento rok robilo menej záchranných výskumov, mohli sme sa zamerať viac na prieskumy, čo je vlastne povrchové vyhľadávanie archeologických nálezísk, či už priamo pochôdzkami po teréne, alebo pomocou leteckého prieskumu, geofyzikálnych meraní a podobne,“ vysvetlil Ruttkay.

Vďaka intenzívnej práci v terénne sa tak tento rok podarilo archeológom lokalizovať napríklad množstvo zaniknutých stredovekých dedín na Spiši. „Teraz ich pripravujeme na ešte podrobnejšie prieskumy do budúcna,“ povedal Ruttkay. K ďalším významným nálezom podľa jeho slov patria aj objavené mohyly, ktoré sa tiahnu severozápadným Slovenskom. „Práve v tejto chvíli začíname ich podrobný prieskum. Ešte nevieme presne, z akého obdobia sú. Možnože sú slovanské, možno zo staršieho obdobia. Ležia na Považí, od Žiliny po Trenčín, až po Hornú Nitru,“ hovorí Ruttkay.

Pri objavovaní nových lokalít si vedci veľa sľubujú aj od leteckého laserového skeneru Lidar. Archeológovia ho môžu využívať vďaka projektu zo štrukturálnych fondov. „Je to skener, ktorý nám, jednoducho povedané, umožňuje získať letecké obrázky terénu bez lesných porastov. On ich vlastne odfiltruje, takže vidíme všetky možné cesty, mohyly, opevnenia. V rámci týchto prieskumov sa podarilo nájsť aj veľmi významné veľkomoravské hradisko. Zatiaľ neprezradím, kde je. Ale z hľadiska bohatstva sa môže dokonca blížiť k takým dôležitým lokalitám, ako je hradisko v Bojnej alebo Pobedim,“ dodal Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X