Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Divadelná Nitra
ilustračné: SITA
1. marca 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Vďaka projektu Otvorené archívy Divadelnej Nitry budú mať záujemcovia sprístupnených viac ako 6-tisíc materiálov z archívov festivalu

Prostredníctvom novej webovej stránky bude prístupných takmer 300 textov hier, viac ako 5-tisíc fotografií a zhruba 250 videozáznamov inscenácií.

Asociácia Divadelná Nitra sprístupní online svoje archívy verejnosti. Takmer 300 textov hier, vyše 5 000 fotografií a zhruba 250 videozáznamov inscenácií odohraných za 27 ročníkov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra bude dostupných prostredníctvom projektu Otvorené archívy a novej webovej stránky.

Asociácia Divadelná Nitra materiály systematicky odkladá od roku 1992 až po súčasnosť. Vďaka projektu Otvorené archívy Divadelnej Nitry (výskum -> reflexia -> výskum), ktorý podporil Fond na podporu umenia, bude k dispozícii na dohľadanie spolu viac ako 6-tisíc dokumentačných materiálov. Sú medzi nimi zoznamy, fotografie, nahrávky inscenácií, texty inscenácií, texty o inscenáciách a režiséroch, publikácie, katalógy či ročenky.

Archivované materiály môžu poslúžiť aj ako pomôcka na odborných stredných či vysokých školách

Asociácia Divadelná Nitra sa venovala nielen archivácii materiálov z festivalu, ale aj rôznych iných aktivít, akými sú medzinárodné konferencie a semináre, vzdelávacie projekty, medzinárodné koprodukcie a projekty spolupráce. Tieto materiály sú cenným zdrojom informácií pre študentov vysokých škôl, ako sú Vysoká škola múzických umení v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici, ale aj pre poslucháčov odborov estetika či kulturológia. „Môžu slúžiť ako vynikajúci podklad pre pedagógov vo vyučovacom procese na odborných stredných a vysokých školách, no aj ako inšpirácia pre tvorbu divadelných umelcov. Sú dôležitým základom pre prácu divadelných kritikov, teoretikov a historikov,“ doplnil Suchitra.

Časť archívu týkajúca sa hlavného programu festivalu rokov 1992 až 2018 je sprístupnená on-line (katalógy festivalu, súpisy inscenácií, materiály o tvorcoch, fotografie z inscenácií), časť je z dôvodov dodržiavania autorských práv určená iba na študijné účely, a to na vyžiadanie na základe vyplneného formulára návštevníka archívu (videonahrávky, texty inscenácií).

V druhej etape projektu Otvorené archívy sa Asociácia Divadelná Nitra zameria na zmapovanie najdôležitejších akcií sprievodného programu festivalu a svojich ostatných projektov, ako sú Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, Aj toto je umenie, V4@Theatre Residency, Ako na divadlo a Darujem ti tulipán. Jeho súčasťou bude tiež dokončenie digitalizácie videozáznamov a iné činnosti. Priebežne plánujú spustiť aj anglickú verziu stránky.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X