Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Ponitrianske muzeum vystavy mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: www.google.com
7. januára 2019 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skSITA Diskusia()

Včelárstvo, ľudové tradície a tematika Československej republiky: Toto všetko a ešte viac nájdete v januári v múzeách

Viacero stálych aj aktuálnych výstav si môže verejnosť pozrieť počas januára v múzeách v Nitre a v Zlatých Moravciach.

Ponitrianske múzeum v Nitre pozýva na svoje aktuálne výstavy Nitra v období vzniku Československej republiky a Obraz a slovo, ktoré potrvajú do 27. januára. Prvá menovaná výstava je venovaná 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky.

Ako informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, historickú situáciu z roku 1918 v podmienkach Nitry dokumentuje 20 panelov, ktoré pripravil Štátny archív v Nitre. Doplnené sú trojrozmernými historickými múzejnými predmetmi zo zbierok Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch a Ponitrianskeho múzea v Nitre. Vystavené sú rôzne zbrane a súčasti vojenského výstroja i vojnové suveníry. „Zároveň sú verejnosti v tejto podobe po prvýkrát predstavené dobové tlačené dokumenty z tohto obdobia,“ uviedla Packová-Zahradárová

Výstava Obraz a slovo výtvarníkov Združenia svätého Lukáša v Nitre predstavuje výtvarné diela namaľované olejom, akrylom, fotografie a rôzne koláže. Tohtoročná myšlienka výtvarného stvárnenia vychádza z jazyka médií a reklamy. Počas januára budú prístupné aj stále expozície Skvosty dávnovekého Slovenska, Nitriansko v zrkadle dejín a Život v lesných a vodných biotopoch.

Pripravená je dokonca ukážka výroby ľudového odevu

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach otvorí 18. januára novú výstavu Včelárstvo na Zlatomoravecku, ktorá potrvá do 21. marca. Prostredníctvom fotografií, úľov a rôznych včelárskych pomôcok pripomenie svoju prácu a históriu organizácia včelárov v Zlatých Moravciach, ktorá si pripomína 100. výročia svojho založenia.

Ďalšie podujatie s názvom Zimný večer na dedine pripravuje múzeum na 29. januára. Pripravená bude ukážka výroby ľudového odevu s Dávidom Hudecom, atmosféru dotvoria ľudovými piesňami spevácke súbory Zlatomoravčianka a Matičiar z Kozároviec.

Do 15. januára si ešte môžu návštevníci Mestského múzea v Zlatých Moravciach pozrieť aj aktuálnu výstavu Klenoty spod Slovenskej brány – ľudové odievanie v Kozárovciach. Počas januára budú prístupné aj dve stále expozície – spoločensko-vedná expozícia a prírodovedná.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X