Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponitrianske muzeum vystavy mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.com
7. januára 2019 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skSITA Diskusia()

Včelárstvo, ľudové tradície a tematika Československej republiky: Toto všetko a ešte viac nájdete v januári v múzeách

Viacero stálych aj aktuálnych výstav si môže verejnosť pozrieť počas januára v múzeách v Nitre a v Zlatých Moravciach.

Ponitrianske múzeum v Nitre pozýva na svoje aktuálne výstavy Nitra v období vzniku Československej republiky a Obraz a slovo, ktoré potrvajú do 27. januára. Prvá menovaná výstava je venovaná 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky.

Ako informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, historickú situáciu z roku 1918 v podmienkach Nitry dokumentuje 20 panelov, ktoré pripravil Štátny archív v Nitre. Doplnené sú trojrozmernými historickými múzejnými predmetmi zo zbierok Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch a Ponitrianskeho múzea v Nitre. Vystavené sú rôzne zbrane a súčasti vojenského výstroja i vojnové suveníry. „Zároveň sú verejnosti v tejto podobe po prvýkrát predstavené dobové tlačené dokumenty z tohto obdobia,“ uviedla Packová-Zahradárová

Výstava Obraz a slovo výtvarníkov Združenia svätého Lukáša v Nitre predstavuje výtvarné diela namaľované olejom, akrylom, fotografie a rôzne koláže. Tohtoročná myšlienka výtvarného stvárnenia vychádza z jazyka médií a reklamy. Počas januára budú prístupné aj stále expozície Skvosty dávnovekého Slovenska, Nitriansko v zrkadle dejín a Život v lesných a vodných biotopoch.

Pripravená je dokonca ukážka výroby ľudového odevu

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach otvorí 18. januára novú výstavu Včelárstvo na Zlatomoravecku, ktorá potrvá do 21. marca. Prostredníctvom fotografií, úľov a rôznych včelárskych pomôcok pripomenie svoju prácu a históriu organizácia včelárov v Zlatých Moravciach, ktorá si pripomína 100. výročia svojho založenia.

Ďalšie podujatie s názvom Zimný večer na dedine pripravuje múzeum na 29. januára. Pripravená bude ukážka výroby ľudového odevu s Dávidom Hudecom, atmosféru dotvoria ľudovými piesňami spevácke súbory Zlatomoravčianka a Matičiar z Kozároviec.

Do 15. januára si ešte môžu návštevníci Mestského múzea v Zlatých Moravciach pozrieť aj aktuálnu výstavu Klenoty spod Slovenskej brány – ľudové odievanie v Kozárovciach. Počas januára budú prístupné aj dve stále expozície – spoločensko-vedná expozícia a prírodovedná.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X