Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
policajné auto
ilustračné: SITA
24. februára 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

V Zlatých Moravciach dávali policajti vodičský bez skúšok!

Súdia troch bývalých policajtov za korupciu pri vybavovaní vodičského oprávnenia

NITRA 24. februára – Výsluchom svedkov a prezentáciou listinných dôkazov pokračovalo dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s trojicou bývalých policajtov, ktorých prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žaluje za korupciu pri vybavovaní vodičských oprávnení bez skúšok a dvoch aj za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Obžaloba súvisí s vydávaním vodičských oprávnení bez skúšok na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Zlatých Moravciach v rokoch 2007 a 2008.

Hlavným obžalovaným je 44-ročný bývalý skúšobný komisár z dopravného inšpektorátu v Zlatých Moravciach nadporučík Igor M., ktorý vydával oprávnenia záujemcom o vodičský preukaz bez toho, že by museli absolvovať kurz v autoškole a predpísané skúšky. V dvadsiatich bodoch obžaloby je stíhaný za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a v jednom aj za zločin prijímania úplatku. Od svojho kolegu 50-ročného nadporučíka Juraja D. podľa obžaloby zobral úplatok 20-tisíc korún za vybavenie vodičského preukazu pre policajného agenta. Juraj D., ktorý v službách polície pracoval viac ako 20 rokov a na konci kariéry pôsobil ako operačný dôstojník Krajského riaditeľstva PZ v Nitre, zobral podľa obžaloby úplatky aj od ďalších záujemcov o vodičské oprávnenia. Prokurátor mu kladie za vinu zločiny pomoci k zneužívaniu právomoci verejného činiteľa, prijímania úplatku a prečin nepriamej korupcie.

Najmenší podiel na korupčnom škandále má tiež expolicajt 44-ročný Peter D. zo Žiaru nad Hronom, ktorý v celej veci figuruje iba v jedinom prípade a je stíhaný za prečin nepriamej korupcie. Úplatok za vybavenie vodičského bez predpísaných skúšok za vyše 20-tisíc korún podľa obžaloby dal v decembri 2007 práve nadporučíkovi Jurajovi D. a ten vec postúpil nezistenému skúšobnému komisárovi Okresného dopravného inšpektorátu PZ.

Svedkyňa Amália U. uviedla, že vodičský preukaz skupiny B bez toho, aby musela absolvovať príslušný kurz a skúšky v autoškole, jej zabezpečil istý Jenci z ich dediny. Dala mu 17-, alebo 18-tisíc korún, z čoho desať bolo pre autoškolu, päť pre človeka, ktorý to vybavil a zvyšok pre Jenciho ako sprostredkovateľa. Neskôr dostala informáciu, kde si má vodičský vyzdvihnúť. Na otázku sudcu povedala, že vodičák má stále, ale nejazdí, pretože auto majú havarované.
Dvaja z obžalovaných vinu úplne odmietajú. Bývalý skúšobný komisár z dopravného inšpektorátu v Zlatých Moravciach poprel iba prevzatie úplatku 20-tisíc korún od kolegu Juraja. K obžalobe, že vydával vodičské bez skúšok, sa nevyjadril.

S korupčným prípadom v Zlatých Moravciach súvisí aj odsúdenie bývalého policajta Ladislava Kelecsényiho z obce Veľké Úľany. Ten ako sprostredkovateľ prevzal v roku 2007 šestnásťtisíc korún (531 eur) práve od muža, zvaného Jenci. Kelecsényi sa priznal a po dohode s prokurátorom za nepriamu korupciu prijal trest odňatia slobody 1,5 roka podmienečne a pokutu 600 eur.
Pojednávanie s trojicou expolicajtov pokračuje v utorok 25. februára.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X