Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom Matice slovenskej v Nitre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
22. októbra 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDom Matice slovenskej, Nikola Rechtorisová Diskusia()

V rámci širokej palety podujatí sa uskutoční aj konferencia pod názvom M. R. Štefánik – 100. výročie úmrtia

Na konferencii sa záujemcovia dozvedia viac o osobnosti generála Milana Rastislava Štefánika.

Dom Matice slovenskej v Nitre a Pedagogický odbor Matice slovenskej sa zapoja do širokej palety podujatí Roka Milana Rastislava Štefánika /rok 2019 s presahom do roku 2020/. V rámci spomienky na 100 rokov od tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika spoločne pripravili doplňujúce vzdelávanie pre pedagógov – odbornú konferenciu pod názvom „M. R. Štefánik – 100. výročie úmrtia“. Konferencia sa uskutoční 5. november o 9.00 hod. v Dome Matice slovenskej v Nitre.

V Roku Milana Rastislava Štefánika mali školy možnosť so svojimi žiakmi a študentmi navštíviť mnoho zaujímavých podujatí. Odborná konferencia M. R. Štefánik – 100. výročie úmrtia je však upriamená práve na pedagógov. Cieľom organizátorov je vytvoriť priestor, ktorý poskytne nové poznatky v oblasti skúmania a výučby významnej osobnosti slovenského národa a európskeho formátu – generála Milana Rastislava Štefánika.

Štefánikova osobnosť

Ďalším dôležitým cieľom konferencie je odovzdanie praktických poznatkov pedagógov, historikov, umelcov a študentských výstupov. Prednášať budú zástupcovia vzdelávacích a umenovedných inštitúcií, a to Slovenského historického ústavu Matice slovenskej, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Spolku slovenských spisovateľov.

Prednášajúci poskytnú aj diskurz netradičného spôsobu, ako priblížiť danú tému žiakom, ale aj dospelým poslucháčom či pohľad známeho spisovateľa Jozefa Banáša. Prednášky poukážu na rôzne aspekty pôsobenia M. R. Štefánika a taktiež na stálu aktuálnosť jeho odkazu. Cieľom konferencie je rovnako vyzdvihnúť Štefánikovu osobnosť ako Európana s nadčasovým pohľadom na svet a jeho dianie.

Odborná konferencia je určená pre pedagógov základných a stredných škôl, taktiež pre poslucháčov Pedagogickej a Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Otvorená je však aj záujmu širšej verejnosti. Svoju účasť môžu záujemcovia potvrdiť mailom: [email protected] alebo telefonicky: 0918 113 212 najneskôr do 29. októbra. Podujatie sa realizuje s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Sprievodný program:

  • Historický dokument Matice slovenskej „Milan Rastislav Štefánik – symbol slobody slovenského národa“.
  • Kufor legionára – výstava predmetov z I. svetovej vojny, skladanie tangramov zo Sibírskej magistrály.
  • Výstava mapujúca osudy legionárov mikroregiónu Cabajského potoka.
  • Výstava a prezentácia medzinárodného študentského projektu na tému I. svetovej vojny a osobnosť generála M. R. Štefánika očami študentov a ich interaktívnych a tvorivých výstupov.
  • Filatelistická výstava.
  • Prezentácia Vydavateľstva Matice slovenskej.
Konferencia stefanik jpg.jpg
Dom Matice slovenskej v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X