Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponitrianske múzeum
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NitraDen.sk
4. novembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

V Ponitrianskom múzeu sprístupnia unikátnu výstavu. Priblíži históriu advokácie až po súčasnosť

Dôležité medzníky v histórii advokácie dopĺňajú panely venované významným osobnostiam z radov advokátov pôsobiacich na Slovensku.

Históriu advokácie až po súčasnosť priblíži výstava v Ponitrianskom múzeu v Nitre, ktorú otvoria 5. novembra o 16. hodine. Výstava Advokácia včera a dnes je výsledkom spolupráce Univerzitnej knižnice v Bratislave a Slovenskej advokátskej komory. Podnet na jej realizáciu vyšiel z komisie pre históriu advokácie, ktorá pôsobí v rámci komory od roku 2010 pod vedením Petra Kerecmana.

Ako informovala PR manažérka Ponitrianskeho múzea Ľubica Packová-Zahradárová, história advokácie sa začína v antickom Ríme, kde za advokáta označovali toho, ktorý bol „privolaný na pomoc“ ako priateľ znalý práva. Príbeh pokračuje v Uhorsku a v Československu, oboznamuje s úlohami, poslaním a pôsobením advokátskych komôr do roku 1948, advokáciou počas existencie Slovenskej republiky a v 50. rokoch, následne v rokoch 1968 – 1989 a po prelomovom roku 1989. Návštevníkov zoznámi aj so súčasnými orgánmi komory a ich právomocami.

Dôležité medzníky v histórii advokácie dopĺňajú panely venované významným osobnostiam z radov advokátov pôsobiacich na Slovensku, ktorí boli nielen politickými, ale i kultúrnymi činiteľmi, ako napríklad Pavol Orságh Hviezdoslav a Janko Jesenský,“ povedala Packová-Zahradárová.

Nechýba ani spomienka na prvé ženy, ktoré vstúpili do radov advokátov v období prvej Československej republiky. Expozíciu dopĺňajú ukážky krásnej a odbornej literatúry autorov, ktorí svojím pôsobením zasiahli do vývoja advokácie a autentický talár. Výstava potrvá do 30. novembra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X