Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DAB: TB s èlenmi umeleckého súboru
NITRA: TB DAB TB pred pripravovaným muzikálom Tisícročná včela v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Nitra, 2. september 2013. Foto: SITA/Martin Havran
24. septembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

V piatok začína Divadelná Nitra. Na toto sa môžete tešiť!

Tohtoročné motto Divadelnej Nitry – otázka „Načo umenie?“ sa má odraziť na provokatívnosti a inovatívnosti programu, tradične festival ponúkne i pestrý sprievodný program

Gejzír divadelných fantázií, bláznivé panoptikum sklerotickej Európy, intímnu správu o jednom desaťročí, príbeh z pekla i očistca aj výkrik do svetiel žiariaceho kapitalizmu – to všetko sľubujú organizátori 23. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Najväčšia divadelná prehliadka na Slovensku odštartuje v meste pod Zoborom už tento piatok 26. septembra a potrvá do stredy 1. októbra. Úvod festivalu tradične patrí vyhláseniu ankety Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY. Držiteľov Dosiek vyhlásia počas slávnostného ceremoniálu v piatok o 21:30 v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre. Ešte pred udelením cien čaká publikum prvý festivalový hosť – Herbert Fritsch. Herec a režisér berlínskej Volksbühne príde do Nitry s inscenáciou Bez názvu č. 1// Opera Herberta Fritscha.

V aktuálnom 19. ročníku ankety DOSKY rozhodovalo v ôsmich kategóriách 29 divadelných kritikov, teoretikov a publicistov. Najviac nominácií od nich získali Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla (SND) a Svedectvo krvi zo Štátneho divadla (ŠD) Košice. Obe spomínané, v počte nominácií najúspešnejšie inscenácie – Láskavé Bohyne so štyrmi a Svedectvo krvi s tromi nomináciami, môžu vidieť návštevníci Divadelnej Nitry v nedeľu. Záznam z udeľovania cien odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska v sobotu 27. septembra od 20:00 na Dvojke.

Tohtoročné motto Divadelnej Nitry – otázka „Načo umenie?“ sa má odraziť na provokatívnosti a inovatívnosti programu. Hlavný festivalový program ponúkne divákom 10 inscenácií tvorcov z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a samozrejme zo Slovenska. Novinkou je programová sekcia Festival Plus, ktorá doplní hlavný festivalový program o diela väčšinou nezávislých scén. Zo slovenskej produkcie prinesie Divadelná Nitra publiku Láskavé bohyne z Činohry SND, Kapitál z repertoáru Divadla Aréna v Bratislave, Europeanu – Stručné dejiny dvadsiateho storočia zo Slovenského komorného divadla Martin, Svedectvo krvi z produkcie združenia Košické divadlo a Činohry ŠD Košice a titul Potkany z dielne domovského divadla festivalu – Divadla A. Bagara. Jednotlivé inscenácie si za námet zobrali hrôzy druhej svetovej vojny, dôsledky hospodárskej krízy, rany, čo zasiahli Európu v minulom storočí, náboženskú neznášanlivosť či morálny úpadok. Do hlavného festivalového programu ich vybral režisér a umelecký šéf Divadla A. Bagara Svetozár Sprušanský, ktorého si Divadelná Nitra tento rok vybrala za kurátora slovenského programu.

Na návštevníkov 23. Divadelnej Nitry čaká bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou budú pouličné predstavenia, výtvarné inštalácie, akcie, workshopy, koncerty a podujatia pre deti. Odohrajú sa na tzv. inom_námestí pred divadlom Andreja Bagara v Nitre a počas festivalovej Bielej noci. K programu patria početné diskusie na tému aktuálneho ročníka Načo umenie (Art, what for?) – verejná debata s odborníkmi, raňajky s tvorcami, študentský debatný duel či prezentácie pre pedagógov a verejnosť. Počas festivalu tradične vyvrcholí projekt Darujem ti tulipán, ktorý už deviaty rok vďaka umeleckým aktivitám integruje slabozraké a nevidiace deti. V deň otvorenia Divadelnej Nitry, v piatok 26. septembra sa spoja nitrianske a bratislavské deti a na festivalovom workshope nainštalujú bielych holúbkov ako symbol nevidiacich a slabozrakých detí na trávniky v parku okolo Divadla Andreja Bagara v Nitre. Viac o programe 23. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra možno nájsť na jeho webstránke – http://nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra.

Horizon33_2014-9-24_14-54-4

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X