Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jarok zberny dvor.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, obec Jarok
13. júna 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V obci pri Nitre vznikne zberný dvor, zhromažďovať bude aj nebezpečné odpady

Nový zberný dvor chce vybudovať obec Jarok. Pozemok, na ktorom má vzniknúť, je umiestnený v zastavanom území obce v blízkosti miestnej komunikácie.

Ako uvádza zámer, ktorý obec predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, plánovaná je výstavba viacerých stavebných objektov zberného dvora na existujúcich zastavaných plochách a nádvoriach.

K odpadom, ktoré budú predmetom zberu po ukončení procesu posudzovania a vydania súhlasu na prevádzkovanie zberného dvora, bude patriť papier a lepenka, plasty, sklo, kovy, kompozitné obaly, elektro odpady, batérie a akumulátory, objemný odpad, drobný stavebný odpad, biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad, parkov a cintorínov, jedlé oleje, tuky, odpady z domácností s obsahom škodlivých látok, kyseliny, rozpúšťadlá a ďalšie.

Obec chce začať stavať v marci 2017 a výstavbu ukončiť v júni 2017, pričom zberný dvor uvedie do prevádzky v júli budúceho roka. Celkové náklady na realizáciu plánovanej činnosti vyčíslila obec na približných 420-tisíc eur.

„Zariadenie je navrhnuté na existujúcich zastavaných plochách, na pozemku, na ktorom je postavená budova. Budova sa využíva podľa potreby na skladovanie a areál bol využívaný ako miesto „zberného dvora“ obce a slúži pre uloženie veľkoobjemových kontajnerov na objemný odpad, drobný stavebný odpad, separovaných zložiek a pod. Areál je oplotený, dopravne dobre dostupný. Ak by sa navrhovaná činnosť nerealizovala, územie by sa zrejme naďalej využívalo pre iné potrebné účely obce,“ uvádza zámer.

„Účelom prevádzky zberného dvora je dotrieďovanie, dočasné skladovanie a príprava odpadov zo separovaného zberu na dopravu a zneškodňovanie alebo zhodnocovanie,“ informuje predkladaný zámer.

Objekt má kapacitu 400 ton za rok celkového množstva odpadov zo separovaného zberu privezeného do prevádzky. Nebezpečné odpady budú tvoriť približne 4 až 5 ton ročne.

„Odpad je pri prevzatí vizuálne skontrolovaný, nevyhovujúci odpad nie je do zberného dvora prijatý,“ píše sa v zámere. Rôzne druhy odpadov, ktoré má zberný dvor v pláne prijímať, budú uložené oddelene do určených kontajnerov alebo vyhradeného priestoru.

„Na zber nebezpečného odpadu, batérií a akumulátorov a elektrických a elektronických zariadení budú zaobstarané špeciálne certifikované kontajnery určené na tento účel, tak aby nedochádzalo k ich zmiešavaniu s inými druhmi odpadov alebo úniku škodlivých látok do životného prostredia,“ píše projekt.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X