Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Knižnica v Oponiciach
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: www.chateauappony.sk
11. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

V obci neďaleko Nitry nájdete kaštieľ s významnou knižnicou. Nachádza sa v nej približne 10-tisíc vzácnych a historických zväzkov

Oponice sú obcou, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov od Nitry, a to smerom na Topoľčany. Táto obec sa z historického hľadiska môže pochváliť tým, že v nej bol kedysi vybudovaný hrad a neskôr aj kaštieľ.

Podľa knihy Naše hrady a kaštiele (Mladé letá, 1973) patrí medzi dobre zachované kaštiele ten, ktorý sa nachádza v Oponiciach južne od Topolčian.

„Svahy pohoria Tríbeč siahajúce až k Oponiciam majú na jednom zo svojich výbežkov zrúcaniny stredovekého hradu Oponice, ktorý po poslednej renesačnej prestavbe už roku 1645 jeho majitelia opustili a presťahovali sa do nového kaštieľa v obci. Majiteľmi hradu, panstva i kaštieľa boli po stáročia Apponyiovci, ktorí majú meno podľa tejto obce,“ informuje historická publikácia.

Ako sa ďalej píše v knihe, kaštieľ bol pôvodne postavený v renesančnom štýle, no v 17. storočí mal ešte opevnenie, nárožné veže a dodnes sa v jeho interiéri zachovali renesančné klenby. Nakoľko kaštieľ bol neskôr prestavaný, pričom najväčšia prestavba sa uskutočnila v rokoch 1844 – 1846, je výrazne pozmenený prístavbou ďalšieho krídla.

Pri kaštieli sa nachádza aj prírodný anglický park, v ktorom sa nachádzali vzácne cudzokrajné dreviny. Najväčšou kultúrnou hodnotou kaštieľa je však Apponyiovská knižnica, ktorá bola založená v roku 1744. Do Oponíc bola prevezená z Bratislavy po roku 1846. Knižnica je umiestnená vo zvýšenej miestnosti nového krídla a kedysi bola prístupná len odborným a vedeckým pracovníkom. V súčastnosti však do nej môžu nahliadnuť aj návštevníci.

Podľa knihy o slovenských hradoch a kaštieľoch sa z Apponyiovskej knižnice v minulosti rozpredala značná časť vzácnych kníh, no aj napriek tomu v nej nájdete približne 10-tisíc zväzkov. Okrem toho sa v knižnici zachovali aj jej pôvodné katalógy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X