Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na chodníkoch často stretnete cyklistov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
3. apríla 2016 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

V Nitrianskom kraji majú pribudnúť stovky kilometrov cyklotrás

Stovky kilometrov cyklotrás majú pribudnúť v Nitrianskom kraji v najbližších rokoch. Počíta s tým Stratégia rozvoja cyklotrás a cyklodopravy v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) na roky 2016 – 2020, ktorú schválili poslanci. NSK patril donedávna ku krajom s najnižším počtom cyklociest.

Vďaka trojročnému projektu zameranom na vyznačenie a obnovu cykloturistických trás sa začal tvoriť systém postupných krokov, smerujúcich k tvorbe siete značených cyklotrás. V závere roka 2015 mala sieť cykloturistických trás v NSK dĺžku 1 045 kilometrov, no samostatných dopravných cyklochodníkov bolo menej ako 20 kilometrov.

„Nie všade treba cyklotrasu budovať celú aj s podložím. Sú úseky, kde ide cyklotrasa po ceste druhej alebo tretej triedy, tam treba pruh len vyznačiť, aby nedošlo ku kolízii cyklistov a vozidiel,“ povedal predseda NSK Milan Belica. Ako ďalej dodal, v kraji sú aj lesné cesty, ktoré sú viac-menej pripravené pre cykloturistiku, napríklad v okrese Zlaté Moravce. „Treba si spraviť inventúru, koľko ich treba zrenovovať,“ dodal Belica. Pozemky pod novými cyklotrasami treba najprv majetkovo-právne vysporiadať. Kraj chce ich budovanie financovať z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ale aj z vlastného rozpočtu či z výziev ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. V rámci IROP je na cyklodopravu pre celé Slovensko naplánovaných 23,8 milióna eur. Koľko z toho bude môcť čerpať Nitriansky kraj, zatiaľ nie je známe.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X