Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka v nitrianskom erbe
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA, Jaroslav Karabín - koláž Nitradeň
29. apríla 2022 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

V nitrianskom logu pribudla vlajka Ukrajiny, rozdelila obyvateľov na dva tábory

Kým niektorí obyvatelia považujú tematické menenie loga za dobrý nápad, iných to uráža. Ukrajinskú vlajku v mestskom logu považujú za hanbu Nitry.

Konflikt na Ukrajine vypukol už pred viac ako dvomi mesiacmi a do dnešného dňa našli dočasné útočisko na Slovensku tisícky utečencov. Mestá, organizácie aj jednotlivci pre Ukrajincov organizovali rôzne formy pomoci.

Výnimkou nie je ani Nitra, ktorá pred niekoľkými dňami žiadala obyvateľov o materiálnu pomoc pre ukrajinské rodiny, ktoré momentálne žijú v meste. Začiatkom marca sa na Svätoplukovom námestí uskutočnil taktiež Koncert pre Ukrajinu.

Kritika ukrajinskej vlajky v logu

Nitra sa rozhodla podporiť nášho východného suseda aj ukrajinskou vlajkou v nitrianskom logu. Tento nápad sa však u niektorých obyvateľov nestretol s pochopením.

Pán Jaroslav si išiel vybrať okuliare a keď bol v pešej zóne, všimol si bilboard, na ktorom držala ruka rytiera ukrajinskú vlajku. „Bolo to ako päsť na oko. Je to niečo absurdné, nehorázne. Cítil som sa urazene,“ vysvetlil pán Jaroslav pre Nitradeň.

Podľa obyvateľa mesto týmto spôsobom znevážilo nitrianske logo. „Je to urážka Nitry a všetkých Nitrančanov, ktorí sú v meste,“ myslí si pán Jaroslav. Všimol si taktiež rôzne ukrajinské nápisy, no poznamenal, že ak by išiel na Ukrajinu, žiadne slovenské nápisy by zrejme nenašiel.

Ako zdôraznil obyvateľ, proti výzvam na pomoc Ukrajincom organizovaných mestom nič nemá a takisto odmieta ruskú inváziu na Ukrajine.

Prekáža mu však, že štát sa prioritne stará najprv o cudzincov a až potom o Slovákov. Ako príklad uviedol, že prijímajú ukrajinské deti do škôl a škôlok, hoci mali plné stavy. Pán Jaroslav tvrdí, že má z osobných zdrojov informáciu o volaní polície, no dôvodom nie sú Slováci, ale Ukrajinci – nevedia sa prispôsobiť na naše pomery.

Vlajka v nitrianskom erbe
Foto: Jaroslav Karabín

Názory iných obyvateľov

Fotografia sa dostala aj na Facebook, kde sa v diskusii vyjadrili iní obyvatelia. Pán Robert má rovnaký názor ako Jaroslav a konštatuje, že sme na Slovensku a všade, kam sa pohne, vidí ukrajinské vlajky.

Pani Alena skritizovala, že za chvíľu bude na každom paneláku viať ukrajinská vlajka a na bilboarde nemá čo robiť. „Mňa to irituje maximálne, tak ako vyjadrenie ´My sme Ukrajina´,“ doplnila pani Andrea. Pani Jess sa zamyslela, že v škole ju neučili, že takéto logo má Nitra.

Našli sa však i obyvatelia, ktorých zmenené logo neuráža. „Beriem to v kontexte doby a situácie,“ argumentuje pani Jana. Ďalší obyvateľ, pán Ján, súhlasí s ukrajinskou vlajkou v nitrianskom logu a tvrdí, že hlásenie sa k podpore suseda nijako neznižuje našu vlastnú identitu, skôr naopak.

Reakcia mesta

Hovorca Nitry Tomáš Holúbek tvrdí, že symbol „opancierovanej ruky“ umožňuje nový logomanuál používať aj samostatne. Systém využitia ruky rytiera ako média dokáže niesť rôzny komunikačný obsah, ako napríklad sezónne slávnosti či upozornenia.

„Obyvateľov môžeme ubezpečiť, že zo strany mesta a autorov vizuálu ide o úprimné vyjadrenie solidarity s Ukrajinou a žiadnym spôsobom nedehonestujeme symbol nášho mesta ani inej krajiny,“ tvrdí hovorca.

Holúbek doplnil, že ukrajinskú vlajku používajú iné mestá, štáty, podnikatelia, kultúrne inštitúcie či médiá. Niektorí nasvietili budovy do modro-žltej farby.

Aký je váš názor na ukrajinskú vlajku v logu Nitry?

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X