Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Jaguar Land Rover
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračná, SITA/Martin Havran
15. decembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V nitrianskej strednej škole otvorili špeciálne vzdelávacie centrum, ktoré bude slúžiť aj na prípravu odborníkov pre Jaguar Land Rover

Unikátne vzdelávacie centrum bude slúžiť aj na prípravu odborníkov pre Jaguar Land Rover.

V Súkromnej strednej odbornej škole polytechnickej DSA na Novozámockej ulici v Nitre v piatok otvorili špecializované školiace pracovisko, vybavené modernými robotmi. Bude slúžiť predovšetkým pre praktickú časť výučby študentov v systéme duálneho vzdelávania.

Na novom pracovisku vybudovali mechatronickú linku, na ktorej sa budú študenti pripravovať v predmetoch automatizácie a mechatroniky. Budú sa tu učiť programovať proces pohybu súčiastok na dopravníkovom páse a ovládať riadiaci panel. Špeciálne vyvinuté roboty sú zasa určené predovšetkým pre potreby manipulácie s materiálom a obsluhu strojov. Škola takto reaguje na výzvy štvrtej etapy priemyselnej revolúcie a zároveň vyžaduje prípravu nového typu odborníkov.

Ako povedal Tony Bainbridge, technologický manažér pre oblasť inovácii a kontinuálneho zlepšovania spoločnosti Jaguar Land Rover, novovytvorené vzdelávacie centrum je najmodernejšie v celom regióne. Technológie a prístroje v ňom sú rovnaké, aké sa používajú v nitrianskom závode. Absolventi školy tak po ukončení štúdia nájdu uplatnenie vo všetkých jeho prevádzkach, od karosárne až po montáž, či zabezpečenie kvality a údržbu.

T.Bainbridge tiež konštatoval, že Slovensko potrebuje v súčasnosti nový prístup k technickému vzdelávaniu. Inovatívna odborná príprava vo forme duálneho vzdelávania je podľa neho kľúčovým krokom do budúcnosti, pretože digitálne zručnosti sú v súčasnosti dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Na SSOSP DSA v Nitre sa od začiatku tohto školského roku študenti pripravujú v rámci spolupráce so závodom Jaguar Land Rover v perspektívnom maturitnom študijnom odbore mechanik, mechatronik. Praktickú časť výučby absolvujú aj na novovytvorenom robotickom pracovisku.

Súkromnej strednej odbornej škole polytechnickej DSA sa vlani zmenil zriaďovateľ. Od štátu prešli zriaďovateľské kompetencie na Deutsch-Slowakische Akademien, dcérsku spoločnosť nadnárodného vzdelávacieho koncernu Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft /EBG/ so sídlom v Magdeburgu v Nemecku. Škola ponúka 5 študijných odborov so 4-ročným štúdiom, ukončených výučným listom a maturitnou skúškou. Študuje na nej 427 žiakov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X