Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vystava nitrianska galeria kolaz.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska Galéria - koláž NitraDen.sk
7. februára 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Nitrianskej Galérii uvidíte prvú zo série piatich výstav po Slovensku od Richarda Marca λήθη – Léthé

Výstava λήθη – Léthé je prvou zo série piatich výstav spracúvajúcich tému pominuteľnosti a zabudnutia v rôznych galerijných inštitúciách na Slovensku.

Prvá zo série piatich výstav v rôznych galerijných inštitúciách na Slovensku mieri do Nitry. V Nitrianskej galérií vystaví Richard Marco svoje diela s témou pominuteľnosti a zabudnutia λήθη – Léthé.

Od sveta živých oddeľuje podsvetie 5 riek: všetko zmrazujúca rieka Styx, rieka nárekov Acherón, rieka zármutkov Kókýtos, ohnivá rieka Pyriflegethón a temná Léthé, ktorej vody dávajú zabudnúť na všetko pozemské. Cez rieku Styx preváža duše prievozník Cháron, ale len za poplatok. Toto je témou výstavy maliara.

Foto k vystave_1.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Autor oživuje niektoré historické „prízraky“ a v konfrontácii s dneškom ich využíva ako komunikačný prostriedok s verejnosťou. Či už ide o pohrebné dary, rozpadnuté sochy modiel, resp. zničené umelecké diela ako stopy konfliktov, ktoré zmenili svet.

Kolekciou vystavených malieb sa autor predstavuje ako maliar intenzívne sa zaujímajúci najmä o portrét. Návštevník bude konfrontovaný napríklad so zobrazením detskej lebky či s apropriáciou „Ostrova smrti“ Arnolda Böcklina, resp. portrétom „Kráľovnej noci“ – neexistujúcej podoby Margaréty Brabantskej.

Téma temnej pominuteľnosti a zabudnutia je chápaná metaforicky. Päť riek podsvetia – päť rôznych emócií. Výstavou sa vinie zabudnutie (Léthé) a pripomínanie, keďže pri vstupe do podsvetia sa museli mŕtvi napiť z Léthé, aby zabudli na svoje spomienky a minulú existenciu.

Foto k vystave_2.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X