Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uniag zahrada ovocie jablon projekt 33.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: uniag
30. októbra 2021 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

V nitrianskej Botanickej záhrade SPU vznikol sad starých odrôd jabloní, ide o školský projekt

Sad, v ktorom je vysadených 73 prevažne vzácnych starých odrôd jabloní pestovaných v tvare štíhleho vretena, bude fungovať v biorežime, teda bez chemických postrekov.

V Demonštračnej záhrade Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre otvorili sad starých odrôd jabloní.

Ide o jedinečnú genofondovú zbierku, ktorá združuje 73 prevažne vzácnych starých odrôd jabloní pestovaných v tvare štíhleho vretena. Pribudli tiež bidlá pre dravce, hmyzí hotel a vtáčie búdky.

Projekt školských ovocných sadov

Sad vznikol v rámci projektu školských ovocných sadov – SadOVO Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Uniag zahrada ovocie jablon projekt 33.jpg
Foto: uniag

Jeho cieľom je podľa Evy Sládkovej zo Živice propagovať a zachraňovať vzácne staré odrody jabloní a hrušiek tým, že sa vysádzajú na školské dvory.

Za štyri roky existencie tohto projektu sa doň zapojilo viac ako 40 základných a stredných škôl z celého Slovenska a tento rok špeciálne aj Slovenská poľnohospodárska univerzita.

Tá poskytla plochu na vznik sadu, v ktorom bude chrániť desiatky vzácnych odrôd. Tieto stromy budú slúžiť nielen na vedecký výskum, ale aj pre potreby odberu genetického materiálu vo forme vrúbľov.

Zachovávanie starých odrôd

Staré odrody z krajiny miznú. Tento sad môže slúžiť nielen na ich návrat na akademickú pôdu a do učebných osnov, ale aj na ich praktickú záchranu. Vrúble odrôd, ktoré sú v sade vysadené, môžeme využívať na ďalších školách, kde sa ich žiaci môžu učiť štepiť a pomáhať nám tým zároveň chrániť vzácne dedičstvo vo svojich areáloch,“ povedala Andrea Uherková z projektu SadOVO.

Uniag zahrada ovocie jablon projekt 22.jpg
Foto: uniag

Podľa dekana Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre Dušana Igaza boli v tomto prípade skombinované odrody starých mám a otcov s moderným pestovateľským tvarom štíhle vreteno.

Sad bude fungovať v biorežime, teda bez chemických postrekov. Podľa Igaza poslúži najmä na demonštračné účely pre študentov, ale tiež záujemcom s citom pre zachovávanie odrodového dedičstva.

Uniag zahrada ovocie jablon projekt 11.jpg
Foto: uniag

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X