Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Piárko
16. apríla 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: Róbert Toma

V Nitre zaznejú novinky organovej hudby

Na 7. ročníku medzinárodného organového festivalu Ars Organi sa predstavia od konca apríla počas piatich víkendov aj uznávaní profesori organovej hudby zo zahraničia

NITRA 16. apríla – Medzinárodný organový festival Ars Organi Nitra 2014 prinesie už po siedmy raz do mesta pod Zoborom zaujímavé hudobné novinky. Cyklus piatich organových koncertov bude vždy v nedeľu v dvoch nitrianskych kostoloch – v piaristickom Kostole sv. Ladislava a v evanjelickom Kostole Svätého Ducha. „Od svojho začiatku dáva tento festival priestor nielen renomovaným a skúseným osobnostiam organového života z celého sveta, ale taktiež mladým interpretom. Cieľom je prinášať nové, neznáme skladby pochádzajúce z krajín interpretov, ktoré majú na Slovensku premiéru,“ uviedla organizátorka festivalu Mária Plšeková, ktorá je zároveň aj jednou z interpretiek na festivale.

Otvárací koncert bude patriť špičkovému švédskemu organistovi a profesorovi organovej hry na Kráľovskej hudobnej akadémii v Kodani Hansovi Fagiusovi, ktorý patrí k celosvetovo uznávaným osobnostiam v oblasti organového interpretačného umenia. V poslednú aprílovú nedeľu predstaví diela J. S. Bacha, C. Ph. E. Bacha, G. A. Homiliusa, J. G. Müthela a J. Rheinbergera v piaristickom Kostole svätého Ladislava. Terence Charlston, profesor na londýnskej Royal College of Music zahrá svoj recitál 4. mája v evanjelickom Kostole Svätého Ducha. Tento organista a výnimočný čembalista a muzikológ sa predstaví dielami napríklad aj súčasného anglického skladateľa J. Caldwella.

V poradí tretím profesorom organovej hry bude Terje Winge z Nórska, ktorý pôsobí na Kráľovskej hudobnej akadémii v Oslo. V nedeľu 11. mája v jeho podaní okrem klasikov organovej hudby zaznejú aj skladby nórskych súčasných autorov Kjell Flema a Kjell Mörk Karlsena. O týždeň neskôr sa k slovu dostane rakúska organová škola. Dielami J. S. Bacha, G. F. Kauffmanna, W. A. Mozarta, J. Brahmsa a súčasného belgického skladateľa B. Merniera sa v evanjelickom Kostole Svätého Ducha predstaví mladá organistka Marina Ragger. „Tohtoročný festival uzavriem 25. mája interpretáciou diel J. S. Bacha, J. Stanleyho a J. Rheibergera a zaznie aj slovenská premiéra Troch skladieb pre organ slovenského skladateľa Petra Kolmana,“ dodáva Mária Plšeková.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X