Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Avarske pohrebisko nalezisko d4r7.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Via Magna
8. septembra 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

V Nitre udelili výročné ceny revue Pamiatky a múzeá za rok 2017

Víťazom kategórie objav/nález sa stalo avarské pohrebisko v Bratislave – Podunajských Biskupiciach so 485 hrobmi.

Výročné ceny revue Pamiatky a múzeá za rok 2017 udelili v piatok 7. septembra v Župnom dome v Nitre. Udeľovanie cien za najvýznamnejšie aktivity v oblasti kultúrneho dedičstva sa konalo v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Víťazom kategórie objav/nález sa stalo avarské pohrebisko v Bratislave – Podunajských Biskupiciach, ktoré sa našlo počas archeologického výskumu v súvislosti s výstavbou bratislavského diaľničného obchvatu. Výskum vedie archeológ Milan Horňák. Preskúmaných bolo 485 hrobov z 8. storočia, v ktorých boli uložené nádoby, pracovné nástroje, šperky či kosti zvierat. Zdokumentovaných bolo viac než 6 000 hrobových predmetov.

V kategórii akvizícia triumfovala akvizícia sklárskych výrobkov zo zaniknutých novohradských sklární. Výskumom sklárstva stredného Slovenska s dôrazom na produkciu sklární Novohradu sa zaoberá Novohradské múzeum a galéria v Lučenci. V rámci tohto projektu sa múzeu podarilo získať unikátny set skla zo vzorkovne už zaniknutého sklárskeho podniku Slovglass Poltár. Najlepšou expozíciou za rok 2017 sa stala expozícia Príroda Turca a Kmetianum v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine. Expozície sú doplnené množstvom interaktívnych prvkov ako sú napríklad zvuky zvierat, dotykové monitory s informáciami o jednotlivých biotopoch, digitálna mapa, mikroskop, lupy a iné.

Najlepšou výstavou za minulý rok sa stala výstava Leopold Horovitz – Stratený/Nájdený, ktorá vznikla v koprodukcii Východoslovenského múzea v Košiciach so Slovenskou národnou galériou v Bratislave. Na výstave prezentovali viac ako 50 originálnych diel autora, medzi ktorými nechýbali ani práce z prestížnych zahraničných a súkromných zbierok z Poľska, Rakúska a Maďarska. Publikáciou roka 2017 sa stala knižná monografia Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule. Zostavila ju výskumníčka historických stavebných pamiatok Magdaléna Janovská a historik a archivár Vladimír Olejník.

V kategórii publikácia – drobná tlač – periodiká uspela metodická publikácia Pavla Ižvolta Údržba historických stavieb. Veža Kostola svätého Jána apoštola a evanjelistu v Banskej Belej sa stala víťazom kategórie obnova/adaptácia. V kategórii reštaurovanie porota ocenila reštaurovanie veľkorozmerného barokového obrazu s motívom Panny Márie Kráľovnej anjelov v depozitári Galérie mesta Bratislavy v Devínskej Novej Vsi.

Významné lesnícke miesta na Slovensku je názov viacročného projektu, ktorý si odniesol cenu v kategórii akcia/podujatie/dlhodobý projekt. Dokumentárny film režisérky Sone G. Lutherovej Zatopené vypovedá o kaštieli v Parížovciach a o osudoch ľudí s ním spojených. Niektoré časti budovy sa zachránili a pretrvali naprieč stáročiami, ostatné zaliali vody Liptovskej Mary. Dokument uspel v kategórii film/video/audio/multimédiá/internet. Informácie poskytla agentúre SITA Katarína Lacková z časopisu Pamiatky a múzeá.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X