Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zoborsky klastor skraslovaci spolok.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.facebook.com
14. mája 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Nitre sa rozozvučia zvony, ktoré oznámia začiatok podujatia s názvom Noc kostolov

Počas Noci kostolov budete môcť spoznať kostoly aj kláštory tak, ako nikdy predtým. Navyše sa môžete zúčastniť grilovačky či koncertov.

Noc kostolov sa uskutoční v piatok 24. mája a oznámia ju kostolné zvony všetkých chrámov v Nitre, ktoré sa rozozvučia od 17.50 do 18.00 hod. Počas tejto špeciálnej noci uvidíte kostoly a modlitebne, priestory kláštorov, kláštorné dvory, krypty a ďalšie priestory v Nitre, ktoré bežne nie sú pre verejnosť prístupné. Okrem vzácnych priestorov ako interiéry, sochy či obrazy chce projekt priblížiť aj iné kultúrne dimenzie kresťanstva, ktoré majú celospoločenský dosah.

Kde inde by malo takéto podujatie začať, ak nie v ruinách zoborského kláštora, teda v kostole sv. Jozefa. Program tu začína o 18.00 hod. ekumenickou bohoslužbou za účasti kresťanských cirkví pôsobiacich v Nitre. „V prípade nepriaznivého počasia sa presunie do nemocničnej kaplnky,“ dopĺňa podrobnosti mesto. Po bohoslužbe sa bude konať prehliadka areálu pod vedením pátra Filipa.

Počas Noci kostolov si budete môcť vypočuť koncerty, zúčastniť sa diskusií, či grilovačky

Výnimočný koncert katedrálneho spevokolu i voľnú prehliadku kostola s odborným výkladom sprievodcov ponúkne katedrálny chrám sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. V rámci podujatia poodhalí ukryté tajomstvá krypty františkánsky Kostol sv. Petra a Pavla. Návštevníci sa môžu tešiť na Nightfever – celosvetový evanjelizačný projekt v podaní študentov Spojenej katolíckej školy v Nitre, ktorý uvidia v Kostole Navštívenia Panny Márie – kláštore na Farskej ulici.

Evanjelický kostol Svätého Ducha sa zaplní koncertom evanjelického spevokolu, spoločným spievaním chválových piesní, prednáškami a diskusiami. Do diskusii s názvom Katolíci a evanjelici na ceste k jednote sa môžete zapojiť od 20.00 hod., viesť ju bude emeritný biskup Július Filo. Kalvária taktiež poskytne otvorenú prehliadku kostola aj s kryptami, ktoré budú obohatené o premietanie obrazov z histórie Kalvárie v priestoroch Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Na nádvorí domu Cirkvi bratskej na Kráľovskej ceste môžete zažiť grilovačku a od 20.00 hod. tu bude mať Dawson Jones prednášku na tému Márnotratný Boh: milosť pre bezbožníkov a moralistov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X