Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Kostol sv. Štefana
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: www.nitra.eu
15. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

V Nitre sa nachádza predrománska stavba z 10. storočia. Viete, ktorá to je?

Ako informovalo nitrianske informačné centrum, v Nitre sa nachádza vzácna stavba, ktorá pochádza z 10. storočia. Je ňou Kostol sv. Štefana kráľa, ktorý je v mestskej časti Párovce, táto mestská časť bola k Nitre pričlenená v roku 1886.

Podľa ďalších informácií, ktoré uvádza TIC Nitra, tento kostol bol pôvodne predrománskou stavbou z 10. storočia. Ide o vzácnu stredovekú kultovú stavbu so zvyškami románskych fresiek a starého pohrebiska.

„V priebehu nasledujúcich storočí prešiel viacerými stavebnými zmenami. Podkovovitá svätyňa bola nahradená polkruhovou (12. storočie) a bola postavená empora. V 13. – 14. storočí dostal kostol gotickú sakristiu,“ píše sa na webe nitra.eu. Ako pokračuje web, v prvej štvrtine 18. storočia dal tento kostol barokovo prestavať biskup Maťašovský, a to z dôvodu jeho spustošenia tureckými nájazdmi. Po vyplienení sa z pôvodného kostola zachoval iba zvon.

„Kostol je jednoduchou jednoloďovou stavbou. Vnútorné zariadenie tvorí barokový oltár z 18. storočia. V interiéri je prezentovaný románsky triumfálny oblúk s fragmentmi nástenných malieb z 13. storočia a románska rímsa,“ uvádza Turistické informačné centrum Nitra.

Podľa ďalších informácií výskum v priestoroch kostolíka a jeho okolí odhalil okrem najstarších základov kostola aj pohrebisko, ktoré sa datuje do obdobia 10. až 11. storočia. Objavený tu bol taktiež novoveký cintorín.

„Pôvodný kostol musel byť zasvätený niekomu inému, lebo sv. Štefan bol vyhlásený za svätého až v roku 1083 a v starých listinách z roku 1301 sa píše o kostole sv. Ondreja, ktorý bol založený Matúšom Čákom,“ dodáva záverom TIC Nitra.

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X