Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Esperanto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. februára 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 archív

V Nitre sa budúci rok zídu priaznivci esperanta

NITRA 5. februára – Mesto Nitra bude budúci rok hostiť 101. Svetový kongres esperanta, informoval Peter Baláž zo Slovenskej esperantskej federácie. Priaznivci tohto medzinárodného jazyka sa na kongrese stretávajú od roku 1905. V minulosti kongres viackrát hostili susedné štáty Česká republika, Rakúsko, Poľsko aj Maďarsko. Slovensko uspelo s kandidatúrou prvýkrát. „Významné je, že 101. svetový kongres esperanta sa uskutoční v prvom mesiaci nášho historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie, čo ešte viac zvýši záujem účastníkov kongresu o našu krajinu, rovnako aj o mesto Nitra a jeho okolie,“ myslí si Baláž. Od 23. do 30. júla 2016 sa na kongrese v Nitre stretne približne 2 000 ľudí zo 70 krajín sveta.

Kongres organizuje Svetový esperantský zväz so sídlom v Rotterdame. Jeho členovia sú z viac ako 117 krajín sveta, združuje približne 6 000 individuálnych členov a 67 národných esperantských zväzov s približne 12 000 členmi. Stretnutie trvá spravidla osem dní, ale viacerí účastníci sa pred kongresom i po ňom zúčastňujú na rôznych sprievodných odborných i spoločensko-kultúrnych či turistických podujatiach. „Organizácia kongresu si preto vyžaduje dokonalú prípravu, zainteresovanosť a synergiu všetkých relevantných inštitúcií, pretože iba tak sa dá dosiahnuť úspešný priebeh všetkých plánovaných podujatí,“ hovorí Baláž. Spokojnosť účastníkov kongresu i sprievodných podujatí podľa neho prinesie v konečnom dôsledku širokú svetovú prezentáciu nielen značky Slovenska, ale aj mesta Nitry. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Medzinárodný jazyk esperanto má v súčasnosti podľa oficiálnych odhadov do dvoch miliónov hovoriacich. Vyznačuje sa najmä jednoduchou zvládnuteľnosťou, keďže za tri až šesť mesiacov je možné získať dobrú komunikačnú úroveň, ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou – nepatrí žiadnemu národu či krajine, čím umožňuje rovnocennú komunikáciu ľudí s rozdielnymi materinskými jazykmi. Iniciátorom a tvorcom základov esperanta bol poľský lekár Ľudovít L. Zamenhof, ktorý svoju prvú učebnicu zverejnil v roku 1887. Jazyk si ihneď našiel priaznivcov vo všetkých častiach sveta a aj napriek umelému pôvodu sa stal živým, neustále sa rozvíjajúcim jazykom. Od februára 2012 pozná esperanto aj obľúbený prekladač GoogleTranslate. Esperanto sa stalo jeho 64. podporovaným jazykom.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X