Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Esperanto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. februára 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 archív

V Nitre sa budúci rok zídu priaznivci esperanta

NITRA 5. februára – Mesto Nitra bude budúci rok hostiť 101. Svetový kongres esperanta, informoval Peter Baláž zo Slovenskej esperantskej federácie. Priaznivci tohto medzinárodného jazyka sa na kongrese stretávajú od roku 1905. V minulosti kongres viackrát hostili susedné štáty Česká republika, Rakúsko, Poľsko aj Maďarsko. Slovensko uspelo s kandidatúrou prvýkrát. „Významné je, že 101. svetový kongres esperanta sa uskutoční v prvom mesiaci nášho historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie, čo ešte viac zvýši záujem účastníkov kongresu o našu krajinu, rovnako aj o mesto Nitra a jeho okolie,“ myslí si Baláž. Od 23. do 30. júla 2016 sa na kongrese v Nitre stretne približne 2 000 ľudí zo 70 krajín sveta.

Kongres organizuje Svetový esperantský zväz so sídlom v Rotterdame. Jeho členovia sú z viac ako 117 krajín sveta, združuje približne 6 000 individuálnych členov a 67 národných esperantských zväzov s približne 12 000 členmi. Stretnutie trvá spravidla osem dní, ale viacerí účastníci sa pred kongresom i po ňom zúčastňujú na rôznych sprievodných odborných i spoločensko-kultúrnych či turistických podujatiach. „Organizácia kongresu si preto vyžaduje dokonalú prípravu, zainteresovanosť a synergiu všetkých relevantných inštitúcií, pretože iba tak sa dá dosiahnuť úspešný priebeh všetkých plánovaných podujatí,“ hovorí Baláž. Spokojnosť účastníkov kongresu i sprievodných podujatí podľa neho prinesie v konečnom dôsledku širokú svetovú prezentáciu nielen značky Slovenska, ale aj mesta Nitry. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Medzinárodný jazyk esperanto má v súčasnosti podľa oficiálnych odhadov do dvoch miliónov hovoriacich. Vyznačuje sa najmä jednoduchou zvládnuteľnosťou, keďže za tri až šesť mesiacov je možné získať dobrú komunikačnú úroveň, ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou – nepatrí žiadnemu národu či krajine, čím umožňuje rovnocennú komunikáciu ľudí s rozdielnymi materinskými jazykmi. Iniciátorom a tvorcom základov esperanta bol poľský lekár Ľudovít L. Zamenhof, ktorý svoju prvú učebnicu zverejnil v roku 1887. Jazyk si ihneď našiel priaznivcov vo všetkých častiach sveta a aj napriek umelému pôvodu sa stal živým, neustále sa rozvíjajúcim jazykom. Od februára 2012 pozná esperanto aj obľúbený prekladač GoogleTranslate. Esperanto sa stalo jeho 64. podporovaným jazykom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X