Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
White 737190_640.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. mája 2016 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Nitre možno vznikne projekt bike share. Usilujú sa o to študenti

Skupina študentov, ktorá študuje v Nitre, sa snaží o rozbehnutie projektu bike-share. Vo svete je takáto forma dopravy populárna, na Slovensku zatiaľ nie. Napriek tomu iniciátori veria, že aj keď Nitra nie je svetovou metropolou, bikesharing by sa tu mohol ujať.

„Bike share je systém, ktorý umožňuje užívateľom požičať si bicykel v bode A a vrátiť ho na mieste v bode B. Okrem iného bike share napomáha redukovať dopravné zápchy, hluk a znečisťovanie ovzdušia,“ uvádzajú študenti.

Projekt by sa mal zo začiatku zameriavať najmä na študentov oboch nitrianskych univerzít. Iniciátori uvažujú o vytvorení dvoch staníc pre parkovanie bicykla. Jedna má byť v blízkosti univerzít a druhá neďaleko autobusovej a železničnej stanice v Nitre.

„Našim hlavným cieľom je uľahčiť život študentom, ktorí každý deň dochádzajú do školy. Práve takýto systém by študentom umožnil rýchle a efektívne presúvanie medzi ich univerzitou a autobusovou či železničnou stanicou,“ hovoria iniciátori projektu.

Okrem toho môžu byť bicykle využívané aj na iné účely, napríklad poslúžia na prepravu do knižnice či na nákup. Benefitom takéhoto systému prepravy je ekologickosť.

Momentálne sa projekt nachádza v prvej fáze a študenti, ktorí ho chcú zrealizovať, zisťujú, či by bol o takýto typ služby záujem. Preto do obehu vypustili dotazník, v ktorom zisťujú názory. Dotazník zatiaľ nie je vyhodnotený, no podľa slov študentov, je o tento typ služieb v Nitre reálny záujem.

„K dnešnému dňu nám prišlo už vyše 600 dotazníkov, čo nie je malé číslo za tak krátky čas. Dôkladne si pozeráme každý jeden dotazník a značíme si každú pripomienku, čo nám respondenti napísali. Najčastejšie nám píšu, že by privítali viacero staníc, s čím do budúcna rátame, samozrejme, aj my. Avšak pre začiatok je príliš náročné pokryť všetky miesta a zabezpečiť toľko city bikeov, preto by sme sa chceli na začiatok zamerať na užší cieľový segment, a to študentov,“ uvádzajú mladí iniciátori.

To, či bike share v Nitre reálne vznikne, je zatiaľ otázne. K projektu sa však môžete vyjadriť aj vy, stačí, ak vyplníte a odošlete tento dotazník.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X