Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CIRKEV: Pamätná tabuľa vierozvestcov
ilustračné: SITA Pamätná tabuľa sv. Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy, bude umiestnená v Bazilike San Pietro di Castello v Taliansku. Pamätnú tabuľu vytvoril akademický sochár Marián Polonský. Bratislava, 30. júna 2013. Foto: SITA/OZ Allegra
26. septembra 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

V Nitre má vzniknúť park osobností s drevenými sochami

Sochy zobrazujú vladára Pribinu, biskupa Jána Telegdyho, spisovateľa Janka Jesenského, starostu Fraňa Mojtu a režiséra Karola Spišáka

Park osobností s drevenými sochami významných postáv z histórie Nitry chce vytvoriť občianskej združenie ŠOK – Šport Osveta Kultúra. V súčasnosti má hotových päť drevených sôch, ktoré verejnosti predstaví na výstave v obchodnom centre Centro Nitra 4. októbra. Budúci rok ich plánuje osadiť na verejnom priestranstve v Nitre. „So zástupcami odboru kultúry mestského úradu sme sa predbežne rozprávali o ich ďalšom využití a je možné, že budú ešte pred osadením vystavené aj na jednom z podujatí organizovaných mestom, napríklad na mestských slávnostiach,“ povedal pre agentúru SITA predseda občianskeho združenia ŠOK Ján Ivančík. Presný dátum osadenia ešte podľa jeho slov nie je známy, rovnako ani lokalita. „Máme viacero možností. Rozhodujúca pre nás bude atraktivita priestoru pre verejnosť a vhodnosť okolia,“ hovorí Ivančík. Občianske združenie chce sochy osadiť spolu, aby vytvorili park osobností. V nasledujúcich rokoch ho plánuje rozšíriť.

Päť drevených sôch nitrianskych osobností v životnej i nadživotnej veľkosti vzniklo na sochárskom sympóziu, ktoré ŠOK každoročne organizuje vo východoslovenskej obci Zborov. Cieľom projektu je snaha o zviditeľnenie významných osobností histórie, o ktorých sa veľa nehovorí. „Cítime, že naša spoločnosť má voči týmto ľuďom určitý dlh, a týmto sa ho pokúšame čiastočne splatiť. Na druhej strane, chceme sochami skrášliť verejný priestor, priniesť do neho súčasné umenie,“ uviedol Ivančík. Štyri osobnosti vybrali organizátori, jedna vzišla z online hlasovania na sociálnej sieti. Výsledkom je pestrá paleta zahŕňajúca vladára Pribinu, biskupa Jána Telegdyho, spisovateľa Janka Jesenského, starostu Fraňa Mojtu a režiséra Karola Spišáka. Sochy sú umeleckým stvárnením týchto osobností do lipového a jaseňového dreva, pričom autori využili rôzne sochárske štýly. Od realistického bustového portrétu až po úplný symbolizmus, ktorý si vyžaduje hlbšie zamyslenie. Vernisáž výstavy bude 4. októbra o 16:00 a jej súčasťou bude súťaž spojená s danou tematikou, živá hudba a program pre najmenších.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X