Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto, Chrenová, výhľad, hrad
ilustračné: SITA
25. júna 2013 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

V Nitre má vzniknúť spoločný pamätník tureckým vojakom

NITRA 25. júna (SITA) – V Nitre má vzniknúť spoločný pamätník všetkým tureckým vojakom, ktorí padli na území Slovenskej republiky. S požiadavkou sa obrátila na mesto Spoločná slovensko-turecká medzivládna komisia pre starostlivosť o vojnové hroby. Mestskí poslanci sa budú touto témou zaoberať na štvrtkovom zastupiteľstve. Rozhodovať sa budú medzi troma alternatívami. Prvou je vytvorenie pamätníka formou pamätnej tabule, ktorá by bola osadená vo vstupnej časti cintorína v Mlynárciach. Jej stvárnenie by malo rešpektovať charakter a ducha lokality tak, aby sa do areálu nevnášali výrazovo nevhodné prvky. Druhou možnosťou je riešenie pamätníka ako samostatného solitéra v zmysle požiadaviek tureckej strany. V tomto prípade by bolo podmienkou vybudovanie prístupového chodníka a úprava areálu cintorína. Treťou alternatívou je nerealizovať pamätník na území mesta Nitry.

Na vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny v mestskej časti Mlynárce sú pochovaní vojaci rôznych národností a vierovyznaní, aj civilisti. Na ich počesť tu v minulosti osadili pamätník, znázorňujúci vojaka, od akademického sochára Júliusa Bártfaya. Pochovaných je tu vyše 430 vojakov 20-tich národností, z toho Turci sú len štyria. Najviac je tu pochovaných Maďarov (100), Rusov (83), Slovákov (44) a Čechov (28). „Vzhľadom na tieto skutočnosti by nebolo vhodné umiestniť pamätník iba vojakom jednej národnosti,“ píše sa v materiáli, ktorým sa budú zaoberať poslanci. Útvar hlavného architekta a odbor kultúry odporúčajú preto riešiť pamätník formu pamätnej tabule vo vstupnej časti cintorína.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X