Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
4. apríla 2014 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Nitre je podľa radnice veľa detských ihrísk, staršie možno zlikvidujú

Nitra 4. apríla – V súčasnosti sú v Nitre takmer tri stovky detských ihrísk. Ich pravidelná údržba je finančne náročná, okrem iného aj pre časté ničenie vandalmi. Ďalšie náklady si vyžaduje modernizácia ihrísk, z ktorých časť musí radnica uviesť do súladu s platnými európskymi normami. Mesto preto zvažuje, akým spôsobom bude ďalej budovať a prevádzkovať detské ihriská.

Podľa mestskej poslankyne Anny Šmehilovej by mal magistrát vypracovať ich komplexnú pasportizáciu a koncepciu, na základe ktorej sa bude v budúcnosti postupovať. „Mala by garantovať systémovosť pri riešení súčasného žalostného stavu, kedy mnohé ihriská nespĺňajú normy. Len sedem z 289 ihrísk má dopadové plochy tak, ako to vyžaduje norma. To je alarmujúce,“ zdôraznila.

S jej konštatovaním nesúhlasí primátor Jozef Dvonč, podľa ktorého sa mesto stavom detských ihrísk zaoberá. „V meste Nitra ich je veľké množstvo. Staráme sa každoročne o ich údržbu aj výstavbu. Štyri nové ihriská plánujeme budovať aj tento rok, ďalšie sa stavali vlani. Máme aj určitú koncepciu, ktorá spočíva v tom, že výstavbu nových ihrísk pripravujeme na základe požiadaviek občanov a výborov mestských častí,“ skonštatoval Dvonč. Ako pripomenul, tento rok dá mesto zo svojho rozpočtu na výstavbu nových ihrísk 100.000 eur.

„Zostali štyri lokality, ktoré boli dohodnuté ešte vlani, ale detské ihriská sa tam nevybudovali. Na ne je vyčlenených 50.000 eur. Rovnaká suma pôjde na ďalšie ihriská. O tom, kde sa postavia, sa ešte bude rozhodovať,“ vysvetlil Dvonč.

Magistrát sa plánuje detskými ihriskami na území mesta zaoberať aj v budúcnosti. Nie je vylúčené, že viaceré z nich nakoniec zlikviduje. „Treba pri tom pracovať s faktami a jedným z nich je aj existencia potreby ihrísk. Treba urobiť rázny krok, aby sme nebudovali, alebo za drahé peniaze neudržiavali niečo, o čo občania ani nemajú záujem,“ skonštatoval mestský poslanec Jozef Weber. S požiadavkou na zrušenie niektorých starších nevyužívaných detských ihrísk sa stretli už viaceré výbory mestských častí. „Samotní občania si to často želajú, pretože tam nechodia deti, ale rôzne partie a výrastkovia, ktorí tam popíjajú alkohol,“ povedal poslanec Stanislav Vereš.

Podľa primátora mesto musí zmapovať finančnú potrebu na údržbu, opravu a modernizáciu detských ihrísk. Následne bude môcť určiť, ktoré z nich zostanú, a ktoré budú zrušené. „Pretože nie je možné starať sa o takmer 300 ihrísk. Niektoré teda zostanú a iné zmiznú. Budeme však o tom musieť diskutovať, pretože to je presne to, o čom sa bavíme stále, že časť obyvateľov ihriská chce a časť obyvateľov si ich neželá. A pri tom často žijú v jednej lokalite alebo v jednom dome. Je potom niekedy dosť ťažké vyhovieť všetkým. Takže si to bude žiadať komunikáciu priamo v teréne, s občanmi a predstaviteľmi výborov mestských častí,“ dodal Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X