Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ruleta, herňa, hazard, kasíno
ilustračné: pixabay.com

V Nitre chcú zastaviť hazard a zabrániť tak tomu, aby sa z mesta stalo „slovenské Las Vegas“

Nitra sa podľa organizátorov petície stala v poslednom období „slovenským Las Vegas“ a počet hracích automatov na počet obyvateľov je tu najvyšší spomedzi všetkých krajských miest.

V Nitre sa počas druhého kola prezidentských volieb 30. marca uskutoční petičná akcia s názvom Zastavme hazard. Organizátori chcú dosiahnuť, aby mesto zakázalo na svojom území herne a kasína. Samospráva tak môže spraviť na základe petície, ktorú podpíše aspoň 30 percent voličov v trvalým pobytom v Nitre. „V Nitre to predstavuje okolo 20 000 ľudí, ale potrebujeme aj nejakú rezervu, čiže náš cieľ je vyzbierať 25 000 podpisov,“ povedal jeden z organizátorov petície Matúš Libant.

V súčasnosti organizátori hľadajú 300 dobrovoľníkov, ktorí pomôžu so zbieraním podpisov na verejných priestranstvách pred 28 volebnými miestnosťami v Nitre. Podmienkou je vek 16 rokov, pričom dobrovoľníci nemusia byť z Nitry a nemusia byť k dispozícii celý deň.

Oznam o hľadaní dobrovoľníkov a petičnej akcii čítali poslednú nedeľu v nitrianskych kostoloch. „Požiadali sme jednotlivé farské úrady o tento oznam. Sme radi, že našu aktivitu podporuje okrem iných organizácií aj Nitrianske biskupstvo, ktoré však nie je oficiálnym organizátorom. Tými sú občania, ktorí tvoria petičný výbor,“ ozrejmil Libant.

V Nitre je najviac hracích automatov zo všetkých krajských miest

Nitra sa podľa organizátorov petície stala v poslednom období „slovenským Las Vegas“. Počet hracích automatov na počet obyvateľov je v Nitre najvyšší spomedzi všetkých krajských miest, prízvukuje Libant. Momentálne je tu 44 herní a dve kasína. Za posledné dva roky ich počet síce klesol, no počet herných prístrojov, ktoré sú v nich, vzrástol o viac ako štvrtinu. V súčasnosti ich je 820.

Petícia za zákaz hazardu sa v Nitre konala už v roku 2016. Vtedy ju organizovalo Centrum pre rodinu Nitra a podarilo sa vyzbierať 18-tisíc podpisov, čo nestačilo. Tentokrát si organizátori neúspech nepripúšťajú. „Dúfame, že bude druhé kolo prezidentských volieb, pretože doteraz vždy bolo a veríme, že bude vysoká účasť,“ hovorí Libant. Ak sa im nepodarí nazbierať dostatočný počet podpisov 30. marca, chcú v petičnej akcii ďalej pokračovať. Petičné hárky sa budú dať vytlačiť prostredníctvom tejto internetovej stránky, ktorú k petícii zriadili.

Zástupcovia mesta sa tiež budú snažiť podporiť zákaz herní

Mestské zastupiteľstvo môže na základe petície schváliť všeobecne záväzné nariadenie, že na území mesta nebude možné umiestňovať kasína a herne, čím sa ich prevádzkovateľom prestanú obnovovať dočasné licencie a postupne zaniknú. Primátor Marek Hattas mal zákaz herní vo svojom volebnom programe. „Mesto Nitra víta aktivity, ktoré smerujú k zmierneniu negatívnych dopadov hazardu na občanov. Do petície sa však nemôže priamo zapojiť,“ uvádza sa v stanovisku mesta, ktoré zaslal poradca pre komunikáciu na nitrianskej radnici Henrich Varga.

V Bratislave bolo totiž zapojenie sa samosprávy do organizovania petície za zákaz hazardu napadnuté na súde. Keďže nový zákon posilňuje kompetencie miest a obcí – napríklad pri umiestnení herní vo vzdialenostiach od škôl a školských zariadení – má mesto podľa Vargu v súčasnosti v pláne obmedzenia hazardu. „O konkrétnych opatreniach je zatiaľ predčasné hovoriť, ale počítame s tým, že využijeme všetky zákonom povolené nástroje,“ dodal Varga.

Neďaleké Vráble hazard zakázali na februárovom mestskom zastupiteľstve. Pridali sa tak k 12 slovenským mestám, ktoré ho už zakázali. Herne budú v meste fungovať len do konca tohto roka.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X