Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
unnamed
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
26. januára 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Nitre bude mať koncert spevácky zbor ADOREMUS

Slovenský spevácky zbor ADOREMUS  bol založený v roku 1991 ako celoslovenské vokálne teleso dramaturgicky zamerané na sakrálnu hudbu. Jeho cieľom je šíriť duchovnú hudbu a všestranne napomáhať jej zveľadeniu. Umeleckým vedúcim telesa je dirigent Dušan Bill. Sídlom zboru je mesto Vráble.     

Repertoár zboru má široký záber do historicko-štýlového vývoja duchovnej  hudby (gregoriánsky chorál, polyphonia sacra, klasická duchovná tvorba, vokálno-inštrumentálne diela). Jednou z dominánt zboru je uvádzanie diel slovenských skladateľov. Od svojho vzniku sa ADOREMUS úspešne predstavil na medzinárodných festivaloch,  uskutočnil stovky koncertov doma, ako i v mnohých krajinách Európy, v Južnej Amerike, účinkoval na  celonárodných cirkevných slávnostiach. Spolupracoval s významnými skladateľmi a koncertnými umelcami, so Štátnou filhamóniou Košice, Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Orchestrom Gustáva Broma, Moyzesovým kvartetom a ďalšími telesami.

Významná je jeho spolupráca so Slovenskou televíziou, pre ktorú realizoval viaceré hudobné relácie: Vianočné koledy, Adeste fideles – vianočné spevy krajín Európy, Čas radosti – starobylé vianočné spevy, Tichá noc – vianočné spevy, Pater mi – pôstne spevy,  Surrexit Christus – veľkonočné spevy, Tu es Petrus – spevy na počesť pápeža Benedikta XVI. , Ave Maria – mariánske spevy a Dedičstvo otcov – spevy na počesť svätých Cyrila a Metoda.    Zbor realizoval nahrávky – spevy z Taizé MC Blízko je Pán, CD nahrávku Cantate Domino a CD Vianočné koledy. Na medzinárodnej súťaži speváckych zborov Iuventus mundi cantat v Olomouci v kategórii duchovná a cirkevná hudba získal  zlatú medailu.    Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru udelila zboru ADOREMUS cenu Fra Angelica za osobný prínos o kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku.

Plagát

Dušan Bill  je absolventom Hudobnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Svoje vzdelanie v oblasti cirkevnej hudby si ďalej prehlboval školeniami u profesorov Bernarda Huneau a Godeharda Joppicha. Je umeleckým vedúcim a dirigentom Slovenského speváckeho zboru ADOREMUS a Bratislavského chrámového zboru.   V roku 1990 vytvoril projekt obnovenia výučby cirkevnej hudby na  Slovensku. Do roku 2011 pôsobil ako vedúci Oddelenia cirkevnej hudby a pedagóg zborového dirigovania na Konzervatóriu v Bratislave. Ako dirigent úspešne viedol Komorný zbor Konzervatória v Bra-tislave a zbor Dómu sv. Martina v Bratislave.   Znovuobjavil, editoval a premiéroval mnohé historické diela cirkevnej hudby slovenských skladateľov a skladateľov slovenskej proveniencie, najmä diela zachované v archívoch Bratislavskej kapituly a Slovenského národného múzea. Súčasne je aj významným interpretom diel žijúcich slovenských skladateľov. Mnohí z nich mu venovali svoje skladby.    Dušan Bill publikuje články s tematikou interpretácie liturgickej hudby, vedie majstrovské kurzy, organizuje semináre a vorkšopy doma i v zahraničí. Významnou mierou sa zaslúžil o medzinárodné uznanie a umelecké úspechy slovenského zborového umenia a slovenskej cirkevnej hudby.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X