Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nelegálne bilboardy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Ján Grajciarík
18. septembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

V meste sú štyri stovky čiernych reklám, mesto chce zakročiť

NITRA 18. septembra – Nitra je zahltená čiernou reklamou. Mestská kontrola zistila 406 nepovolených reklamných zariadení, z toho 93 bilbordov. V prevažnej miere ide o PVC plachty umiestnené na oplotení súkromných pozemkov a na budovách. „K 27. máju bolo vydaných 491 rozhodnutí o povolení reklamného zariadenia a 72 rozhodnutí o povolení informačného zariadenia na verejnom osvetlení,“ píše sa v správe kontrolórov.

Z toho vyplýva, že počet čiernych reklám sa približuje k počtu legálnych. Mesto chce proti tomu zakročiť podnetmi na štátny stavebný dohľad. Okrem toho bude v rozhodnutiach o povolení reklamných zariadení požadovať okrem názvu reklamného subjektu aj číslo zariadenia, ktoré musí byť umiestnené na viditeľnom mieste. Mestskí poslanci na septembrovom zastupiteľstve zároveň uložili prednostovi radnice, aby do 31. decembra predložil na rokovanie zastupiteľstva systémové riešenie reklamných, informačných a propagačných zariadení na území Nitry.

Agendu okolo reklamných zariadení v Nitre má na starosti jeden pracovník útvaru hlavného architekta. Ročne spracuje na základe predložených žiadostí 550 konaní o povolení reklamy. Zároveň robí v teréne štátne stavebné dohľady nepovolených zariadení, ktorých výsledky postupuje právničke odboru stavebného poriadku. Ako uvádza správa z kontroly, v rokoch 2010 – 2012 bolo uložením pokuty ukončených 97 správnych deliktov a priestupkov.

Počet reklamných zariadení sa v priebehu roka neustále mení a vyžadoval by si pravidelnú kontrolu v teréne, na čo však útvar hlavného architekta nemá kapacity. Poplatok pri žiadosti o povolenie reklamného a propagačného zariadenia do 15 metrov štvorcových je 60 eur, od 15 do 40 metrov štvorcových je to 200 eur a nad 40 metrov štvorcových 430 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X