Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelná Nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: NitraDen
21. septembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

V meste osadili panely s provokatívnymi nápismi. Na čo odkazujú?

Panely s nápismi narážajúcimi na etnické predsudky sú súčasťou sprievodného programu medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Panely s provokatívnymi nápismi osadili na viacerých stĺpoch verejného osvetlenia v centre Nitry. Objavujú sa na nich otázky, ktoré narážajú na etnické predsudky: „Prijali by ste za priateľa Vietnamca/Vietnamku? Prijali by ste do Vášho mesta ako spoluobčana Róma/Rómku? Prijali by ste za priateľa Maďara/Maďarku?“ Tieto a ďalšie otázky kladie slovenská výtvarníčka Ilona Németh, ktorej projekt je súčasťou sprievodného programu medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Ako informovala PR manažérka festivalu Zuzana Golianová, inštalácia prináša do verejného priestoru otázky, ktoré sú prvkami tzv. Bogardusovej škály sociálnej vzdialenosti z roku 1926, čo je stupnica na meranie rasizmu a iných etnických predsudkov. Zvyčajne býva aplikovaná v sociológii a v sociálnej psychológii a slúži na meranie vzťahov medzi etnickými skupinami. Autorka zvolila pre inštaláciu formu panelov pripomínajúcich dopravné značenie, ktoré sú inštalované na stĺpoch verejného osvetlenia.

Na štyridsiatich paneloch inštalovaných v Nitre budú otázky v štyroch jazykoch – v slovenskom, maďarskom, rómskom a vietnamskom. Sú to jazyky menšín žijúcich v meste a, samozrejme, jazyk domácej, väčšinovej spoločnosti,“ hovorí Golianová.

Úlohou otázok je povzbudzovať okoloidúcich, aby sa zamýšľali nad tým, či a do akej miery sú schopní akceptovať člena danej etnickej skupiny.

Použitá škála je nasledujúca: prijali by ste člena danej etnickej skupiny za manžela/manželku, za člena rodiny, za priateľa, za suseda, do Vášho bytu ako hosťa, za spolupracovníka, do Vášho mesta alebo do Vašej krajiny ako spoluobčana, turistu?“ priblížila Golianová.

Inštalácia s názvom NR Public Art potrvá v Nitre do 15. októbra. V sobotu 26. septembra bude o 17.30 hod. komentovaná prehliadka priamo s autorkou Ilonou Németh a sociológom Ábelom Ravaszom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X