Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TRENČÍN: Výstava hračiek - Intertoys Deti sa hrajú s hračkami počas 7. ročníka výstavy potrieb pre deti, detskej módy, hračiek, detskej literatúry a školských potrieb pod názvom Detský svet - Intertoys 2013, ktorý sa konal na trenčianskom výstavysku EXPO center. Trenčín, 18. august 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
ilustračné: SITA
28. mája 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračné: SITA/AP

V meste je stále nedostatok materských škôl

Mestskí poslanci upozorňujú, že je najvyšší čas hľadať možnosti rozšírenia kapacít pre ďalšie roky

NITRA 28. mája – V tomto roku je zapísaných do materských škôl v Nitre o takmer dvesto detí viac, ako umožňujú kapacity. Hoci mesto pripravuje na september otvorenie troch tried v MŠ na ulici Okánika na Chrenovej, kde pribudne približne 70 detí, podľa poslanca Antona Krettera mestu chýba dlhodobejšia koncepcia. „Ešte tento rok do septembra by sme sa mali rozhliadnuť, čo by sme mohli dať do rozpočtu na budúci rok, samozrejme najlepšie by boli minimálne investície, ako napríklad budova bývalého krajského stavebného úradu, pri ktorom sa nachádza MŠ Nábrežie mládeže,“ upozornil Kretter na májovom rokovaní zastupiteľstva, kde mesto predložilo správu o počtoch prijatých a neprijatých detí do materských škôl.

„Keď chce mesto riešiť rozšírenie počtu materských škôl na budúci rok, do konca júna by malo podať návrh a takto by sme mohli využiť bývalú škôlku na Lomnického ulici,“ povedala pre agentúru SITA mestská poslankyňa Marta Rácová aj v súvislosti s termínom podania žiadosti o zaradenie MŠ do siete škôl. Rezervy vidí v budovách základných škôl. „Veď koľko priestorov sa prenajíma v ZŠ Škultétyho a v pohode by sa tam zmestila materská škola,“ vysvetlila Rácová.

Primátor Jozef Dvonč návrhy víta, ale na zastupiteľstve poslancom pripomenul, že niektoré priestory, ako napríklad na Lomnickej ulici, patria Okresnému úradu v Nitre. „Môžeme však o tom rokovať a súhlasím, že by sme sa mali pozrieť v prvom rade na naše budovy alebo na využitie priestorov v budovách základných škôl, kde by sme vytvorili združenú ZŠ a MŠ,“ reagoval primátor Nitry Jozef Dvonč. Poslancov upozornil, že situácia v Nitrenie je až taká kritická ako napríklad v Bratislave, kde chýba podľa jeho slov až šesťsto miest. „Aj z tých dvesto neumiestnených detí v Nitre je iba približne päťdesiat takých, ktoré budú mať viac ako tri roky a tie vieme umiestniť, kým ostatné deti sú mladšie alebo sú z okolitých obcí,“ povedal Dvonč a dodal, že od septembra pribudne v Nitre aj súkromná škôlka a dve cirkevné.

Vedúca odboru školstva Mestského úradu v Nitre Mária Orságová pre agentúru SITA povedala, že stále viac detí je v lokalitách Zobor a Chrenová. „Práve tu hľadáme možnosti, ako rozšíriť kapacity. V Nitre je zapísaných v tomto roku vyše 900 detí a podľa našich demografických štúdií sa bude toto číslo zvyšovať ešte približne do roku 2020,“ dodáva Orságová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X