Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Policajní envirošpecialisti od rána zasahujú v rámci akcie Prameň na viacerých miestach Nitrianskeho kraja vrátane obce Podhájska. Policajti zabezpečujú dôkazy a stopy pre vyšetrovanie a znalecké skúmanie vo veci podozrenia z trestného činu ohrozenia a poškodenia životného prostredia, krádeže a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu. Bratislava, 24. jún 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/KR PZ Nitra
2. júna 2021 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA Diskusia()

V kúpalisku Podhájska v Nitrianskom kraji dochádzalo podľa Budaja k falšovaniu či utajovaniu údajov

Niektoré podnikateľské subjekty podľa Budaja chybne merali už samotné množstvo vody čerpanej z geotermálneho prameňa, takže platili z odčerpanú vodu oveľa menej, ako reálne mali.

V súvislosti s prevádzkou termálneho kúpaliska v obci Podhájska v Nitrianskom kraji dochádzalo k falšovaniu či utajovaniu údajov.

Na tlačovej konferencii to skonštatovali minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo a šéf environmentálnej polície Mário Kern.

Niektoré spoločnosti, ktoré pôsobia v obci Podhájska a využívajú vodu z geotermálneho prameňa, tak podľa šéfa envirorezortu v minulosti získavali povolenie na výkon svojej činnosti na základe falošných údajov, ktoré napríklad neodrážali skutočné chemické zloženie vypúšťanej vody.

Množstvá čerpanej vody

Niektoré podnikateľské subjekty podľa Budaja chybne merali už samotné množstvo vody čerpanej z geotermálneho prameňa, takže platili z odčerpanú vodu oveľa menej, ako reálne mali. Šéf SIŽP uviedol, že jeden zo subjektov zase neodviedol geotermálnu vodu späť tak, ako mal.

Vyčerpal tak napríklad 220-tisíc metrov kubických vody, ale reinjektovaných bolo o 60-tisíc metrov kubických vody menej.

Trestné konanie

Aktuálne je už skoro rok vedené trestné konanie, ktoré sa týka trestnej činnosti vo vzťahu k ohrozeniu životného prostredia, poškodenia životného prostredia, krádeže a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Určité subjekty bez príslušných povolení odoberali geotermálnu vodu, vytvorili si na to technické nástroje, pripojili sa na vrt, používali túto vodu a potom ju po úprave chemickými látkami vypúšťali do vodného toku,“ povedal Kern.

Potok Liska je podľa neho od úseku, v ktorom je do neho vypúšťaná voda z bazénov, po ústie do rieky Žitava úplne mŕtvy a nežijú v ňom žiadne ryby ani obojživelníky, iba mikroorganizmy žijúce vo veľmi špecifických podmienkach.

Znepokojivé výsledky

Budaj dodal, že informácie, ktoré envirorezort získal o kvalite vody od polície prinieslo „veľmi znepokojivé výsledky“.

ŠIŽP jednému z podnikateľských subjektov uložila pokutu vo výške viac ako 128-tisíc eur, tá však zatiaľ nie je vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie polície právoplatná. Šéf enviropolície dodal, že vyšetrovanie sa týka viacerých právnických aj fyzických osôb.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X