Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diecezne muzeum nitra kniznica.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.google.com
20. marca 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

V Diecéznej knižnici sa našli doteraz nepublikované 300-ročné dokumenty o Nitre

Doteraz nepublikované, viac ako 300-ročné dobové dokumenty o Nitre sa podarilo objaviť autorovi kníh o Nitre Štefanovi Košovanovi v Diecéznej knižnici pod Nitrianskym hradom.

Jeden z dokumentov tvoria zápisnice uličných richtárov Kapitulskej ulice, ktoré zachytávajú obdobie rokov 1698 až 1796, druhý je o štatúte viničného spoločenstva v Nitre a pochádza z roku 1692. „Tieto dokumenty nie sú zo štátneho archívu a práve preto sa o nich nevedelo. Dá sa povedať, že to bola mravčia práca, pretože v Diecéznej knižnici, kde sú obidva tieto dokumenty, o nich tiež nevedeli,“ povedal Štefan Košovan, ktorý teraz publikuje svoje objavy knižne.

Jeho knihu s názvom Nitra – Moje rodné mesto alebo osemdesiat rokov pod Zoborom uvedú do života vo štvrtok 21. marca o 16.00 hod. v Divadle Andreja Bagara. Na autorský večer a prezentáciu knihy pozýva Literárny klub Janka Jesenského a mesto Nitra. „Myslím, že kniha je pre dnešnú dobu veľmi hodnotná, aj pre deti našich škôl v Nitre,“ povedal poslanec za Staré mesto Ján Vančo. Okrem informácií z novoobjavených dokumentov obsahuje publikácia súbor článkov, ktoré autor niekoľko rokov zverejňoval v mestskom mesačníku Nitra a tiež informácie o osobnostiach Nitry, ktoré upadli do zabudnutia. Venuje sa aj nitrianskym archaizmom, rôznym budovám a katastrofám, ktoré mesto postihli.

Ulice v nitrianskom Dolnom meste s názvami Kapitulská, Podhradská, Vikárska, Ďurkova mali svojho uličného richtára, ktorý mal vlastnú úradnú pečať. Najdlhšia a počtom obyvateľov najväčšia bola Kapitulská ulica, ktorá sa v 18. storočí začínala pri moste cez rieku Nitra a siahala až k zemianskej obci Párovce. „Dokument obsahuje zápisnice uličných richtárov za 98 rokov, nechýba ani jeden rok,“ poukázal Košovan.

Spolu 452 zápisníc písaných atramentom je zviazaných do knižnej formy. Pojednávajú najmä o kúpach a predaji nehnuteľností. Za poslednou zápisnicou sa nachádza súpis vlastníkov domov na Kapitulskej ulici a tiež súpis nových majiteľov nehnuteľností – žiadateľov o prijatie za mešťanov. V tej dobe platilo, že koho prijali za spolumešťana, musel zaplatiť „susedský peniaz“, čiže dať každému susedovi z jednej aj druhej strany zakúpeného domu alebo pozemku po zlatke.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X