Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Diecezne muzeum nitra kniznica.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.google.com
20. marca 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

V Diecéznej knižnici sa našli doteraz nepublikované 300-ročné dokumenty o Nitre

Doteraz nepublikované, viac ako 300-ročné dobové dokumenty o Nitre sa podarilo objaviť autorovi kníh o Nitre Štefanovi Košovanovi v Diecéznej knižnici pod Nitrianskym hradom.

Jeden z dokumentov tvoria zápisnice uličných richtárov Kapitulskej ulice, ktoré zachytávajú obdobie rokov 1698 až 1796, druhý je o štatúte viničného spoločenstva v Nitre a pochádza z roku 1692. „Tieto dokumenty nie sú zo štátneho archívu a práve preto sa o nich nevedelo. Dá sa povedať, že to bola mravčia práca, pretože v Diecéznej knižnici, kde sú obidva tieto dokumenty, o nich tiež nevedeli,“ povedal Štefan Košovan, ktorý teraz publikuje svoje objavy knižne.

Jeho knihu s názvom Nitra – Moje rodné mesto alebo osemdesiat rokov pod Zoborom uvedú do života vo štvrtok 21. marca o 16.00 hod. v Divadle Andreja Bagara. Na autorský večer a prezentáciu knihy pozýva Literárny klub Janka Jesenského a mesto Nitra. „Myslím, že kniha je pre dnešnú dobu veľmi hodnotná, aj pre deti našich škôl v Nitre,“ povedal poslanec za Staré mesto Ján Vančo. Okrem informácií z novoobjavených dokumentov obsahuje publikácia súbor článkov, ktoré autor niekoľko rokov zverejňoval v mestskom mesačníku Nitra a tiež informácie o osobnostiach Nitry, ktoré upadli do zabudnutia. Venuje sa aj nitrianskym archaizmom, rôznym budovám a katastrofám, ktoré mesto postihli.

Ulice v nitrianskom Dolnom meste s názvami Kapitulská, Podhradská, Vikárska, Ďurkova mali svojho uličného richtára, ktorý mal vlastnú úradnú pečať. Najdlhšia a počtom obyvateľov najväčšia bola Kapitulská ulica, ktorá sa v 18. storočí začínala pri moste cez rieku Nitra a siahala až k zemianskej obci Párovce. „Dokument obsahuje zápisnice uličných richtárov za 98 rokov, nechýba ani jeden rok,“ poukázal Košovan.

Spolu 452 zápisníc písaných atramentom je zviazaných do knižnej formy. Pojednávajú najmä o kúpach a predaji nehnuteľností. Za poslednou zápisnicou sa nachádza súpis vlastníkov domov na Kapitulskej ulici a tiež súpis nových majiteľov nehnuteľností – žiadateľov o prijatie za mešťanov. V tej dobe platilo, že koho prijali za spolumešťana, musel zaplatiť „susedský peniaz“, čiže dať každému susedovi z jednej aj druhej strany zakúpeného domu alebo pozemku po zlatke.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X