Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chovne rybniky nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: reviry.sk
6. mája 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

V dedine neďaleko Nitry má vzniknúť farma pre chov kaprovitých rýb

Uvádza sa to v zámere, ktorý predložil v rámci zákona o posudzovaní vplyvov na životného prostredie Ľudovít Grúner SHR G-Progres, Slepčany.

V existujúcom poľnohospodárskom areáli v katastri obce chce investor vybudovať v prvej etape tri vodné nádrže – chovné rybníky s plochou 6 500 štvorcových metrov. Spolu s technologickými objektami, terénnymi a sadovými úpravami projekt zaberie plochu 8 000 štvorcových metrov. V druhej etape by mali pribudnúť ďalšie tri chovné rybníky, administratívne a sociálne priestory a predajné miesto, čím by sa plocha rozšírila na zhruba 16 000 štvorcových metrov. V častiach areálu sa do budúcnosti uvažuje aj o rekreačnom rybolove.

Investor chce na farme chovať najmä kapre rybničné, v menších počtoch aj druhy, ako sú pleskáč, karas a amur. V samostatných nádržiach by mali byť druhy ako zubáč a sumec. Využívať chce povrchové vody z toku Žitava a z vlastného vodného zdroja. Z priľahlej bioplynovej stanice plánuje investor využiť odpadové teplo na zintenzívnenie chovu rýb vo viacerých ročných obdobiach. Ryby by tak mohol chovať v troch chovných cykloch za kalendárny rok, čo by pri ideálnom stave predstavovalo do 60 ton a 15-tisíc kusov tržnej ryby ročne. V rámci druhej etapy by sa mohol hospodársky výťažok zvýšiť na maximálne 115 ton pri troch chovných cykloch.

Dochované ryby budú určené na predaj obchodným reťazcom, ako aj na priamy predaj zákazníkom. „Zariadenie nebude bežne prístupné pre verejnosť, okrem v budúcnosti uvažovaného rekreačného rybolovu a priestorov jednoduchého spracovania a prípravy kaprovitých rýb,“ píše sa v zámere.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X