Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
fotka 1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
26. októbra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skLucia Taricsová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. Lucia Taricsová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V coworkingovom centre sa konala ďalšia úspešná prednáška pre podnikateľov

V pondelok opäť raz ožilo HIVE5 coworkingové centrum v Nitre. O svoje rady a skúsenosti sa prišiel  podeliť Michal Kopecký, bloger, online podnikateľ a zakladateľ najpopulárnejšieho blogu o balení a  vzťahoch akozbalit.sk . 

Michal Kopecký v úvode priznal, že počiatky jeho podnikania neboli jednoduché. Začínal s dlhmi  a myšlienku podnikania zrealizoval až po niekoľkých mesiacoch uvažovania. Z blogu, ktorý vytvoril,  nemal polroka žiadny príjem, úspech sa však časom dostavil sám.

fotka 2

Poslucháčov vystríhal pred  nutkaním ihneď predávať svoj produkt. Upozornil na potrebu komunikácie a získania si dôvery  u potenciálneho klienta. Prezradil návod, ako si možno prácu zautomatizovať, vďaka čomu človek  ušetrí čas aj peniaze.  Druhú časť prednášky venoval Michal spolu s kolegom Erikom Hoffmannom diskusii a rôznym skupinovým  cvičeniam. Poslucháči mali možnosť za nimi osobne prísť a konzultovať svoje otázky ohľadom  podnikania.

Michal odovzdal svoje kompletné know-how v podobe myšlienkovej mapy, ktorú sľúbil  rozoslať na email všetkých zúčastnených. Prednáška mala úspech, o čom svedčí aj veľký záujem  a maximálne využite kapacít coworking-ového centra.

michal kopecky

Rozhovor s Michalom Kopeckým:

Ako by si sa charakterizoval ako človek? Myslíš, že povaha človeka zohráva veľkú rolu pri podnikaní?

Michal: Som veľmi otvorený, priateľský, ľahko nadväzujem vzťahy a rád pomáham druhým ľuďom. No a tieto moje štyri základné vlastnosti sú cítiť vo všetkom, čo robím. Povaha a osobnosť je určite rozhodujúca pri podnikaní. Podnikanie podľa mňa nie je pre každého. Pokiaľ človek nemá rád ľudí, nevie komunikovať a nechce dodávať druhým hodnotu a kvalitu, nech si radšej nájde zamestnanie, kde neprichádza do kontaktu s ľuďmi.

Ako vyzerali začiatky tvojho podnikania?

Michal: Blúdil som. Hľadal som sa. No jednoducho som vedel, že podnikanie a práca na vlastnú päsť je niečo pre mňa. Ani som netušil, čo je to DPH, s.r.o, a čo obnáša živnosť, no začal som. To je rozhodujúce. Keby som sa na začiatku vo všetkom najprv vzdelával a do detailov veci naplánoval, tak by som v živote nič nezačal. Trvalo tri roky, kým som zistil, čo ma skutočne baví a s čím chcem pomáhať ľuďom. No vždy treba spraviť prvý krok a začať. Aj keď som si nie istý. Lepšie je nedokonalé niečo ako dokonalé nič.

Ako vyzerá tvoj deň dnes?

Michal: Dnes? Vstanem vtedy, kedy sa zobudím. Robím to, čo chcem robiť. Ak nechcem robiť, nerobím nič. Cestujem, stretávam sa s ďalšími podnikavo zmýšľajúcimi ľuďmi, chodím sa deliť o skúsenosti a know-how na semináre či prednášky, pracujem na veciach, ktoré ma bavia. Jednoducho povedané, robím si, čo chcem a som sám sebe pánom. Nikomu sa nezodpovedám.

Aký je podľa teba dôvod toho, že ľudia v súčasnosti potrebujú navigovať vo vzťahu?

Michal: Jednoduchý. Nemali sme sa to kde dozvedieť. Pokiaľ sme teda nemali v rodine ukážkový vzťah otca a matky. Nikto sa s tým nenarodil, všetky vzorce a informácie získavame počas života. V škole nás to tiež neučili, v práci tobôž. Kamaráti na tom boli rovnako. Tak sa učíme na vlastných chybách a skúšame. Nie je však hanba učiť sa niečo, čo neviem. Prečo je v pohode začať sa učiť povedzme variť alebo hrať tenis, ale už je tabu naučiť sa vychádzať so ženami, či zlepšovať sa ohľadom sexu? Treba sa vykašľať na to, čo si kto myslí, a začať hľadieť na seba.

Pri čom sa najlepšie odreaguješ? Ako vyzerá tvoja psychohygiena?

Michal: Ja osobne potrebujem pokoj. Vypnúť. Milujem prechádzky v prírode. V Nitre som trávil počas leta hodiny a hodiny prechádzkami v parku. Len tak, sám so sebou. Alebo ísť sám do kina. Do wellness, sauny, na masáž. Tie najlepšie nápady  dostávam vtedy, keď som v pokoji a mimo ľudí či práce.

Spomínal si, že si pol roka nevidel ani cent z blogu. Nemal si vtedy chuť vzdať to?

Michal: Ani na moment! Pretože som to nerobil pre peniaze. Áno, nemal som ich. Áno, musela mi pomôcť mamina vtedy potiahnuť to. No vedel som, prečo to robím. Bolo to niečo väčšie, ko ja sám. Mám svoju víziu a poslanie. Dnes už otázku peňazí neriešim. A aj tak sa stále venujem tomu blogu či chlapom. Stále si stojím za tým, že veci treba robiť pre tú vec samotnú. Všetko ostatné príde potom. Peniaze sú len vedľajším produktom dobre odvedenej práce.

Svojimi prednáškami si v podstate vychovávaš vlastnú konkurenciu. Ako to vnímaš?

Michal: Takto to vôbec nevnímam. Mám skôr mentalitu hojnosti. Konkurent je ten, kto nechápe zmysel kooperácie a synergie, myslí v malom. Nemám problém dávať von svoje know-how. Je to trochu obrátená psychológia, ale keď to človek pochopí, tak až vtedy objaví ten skutočný potenciál pomoci a zdieľania. Miesta je tu dosť pre všetkých. Ľuďom je prakticky fuk, či im pomôžem ja alebo niekto iný. Oni chcú predovšetkým riešiť svoje problémy. My ich nezaujímame.

Akú radu by si dal tým, ktorí majú potrebu podnikať, no zatiaľ nemajú produkt?

Michal: Sám som najprv predával cudzie produkty. Tri roky. Dôležité však je, že som nabral skúsenosti s predajom, komunikáciou, prezentovaním a medziľudskými vzťahmi. Ak ešte momentálne ľudia nevedia, čo chcú robiť a v čom podnikať, nech si nájdu dobre fungujúcu a stabilnú spoločnosť sieťového marketingu (MLM), ktorá má skvelý vzdelávací systém a naučia sa čo najviac. Tieto skilly sa im do budúcna veľmi hodia. A nech už teraz rozmýšľajú, čo ich baví, v čom sú dobrí a v čom by mohli pomáhať druhým. Sledovať trendy a nonstop sa vzdelávať.

Máš nejaký tip, v čom sa dnes oplatí podnikať?

Michal: Oplatí sa podnikať všade tam, kde majú ľudia problém. Pretože biznis je iba spojením problému človeka s vaším riešením. Nič viac to nie je. Netreba to komplikovať. Avšak existuje niekoľko evergreen oblastí, ktoré zaujímajú masy ľudí a ktoré budú vždy „IN“: zdravie a ochrana zdravia, sexualita, financie a peniaze, náboženstvo a hľadanie nadprirodzeného, vzdelávanie a školstvo, šport a fitness, deti a výchova, krása, kozmetika a móda, cestovanie a dovolenka, zábava a hobby.

Aké máš vyhliadky do budúcna?

Michal: Pracujem na najväčšom vzdelávacom systéme pre chlapov u nás (a ak sa podarí, tak aj na svete). Zároveň pomaly, ale isto pracujem aj na svojich marketingových projektoch. Z projektu Učíme sa podnikať budujeme hnací motor mladých podnikateľov na Slovensku. Je toho dosť a to mám ešte len 26. Som natešený, čo všetko ma čaká o rok či dva, keď už teraz mám plány na niekoľko rokov dopredu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X