Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývalé kasárne otvorili pre verejnosť
ilustračné: SITA
26. novembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

V bývalých kasárňach vyrastie veľkomoravské obydlie!

Budúci rok chcú archeológovia postaviť v areáli bývalých kasární pod Zoborom veľkomoravské obydlie a hrnčiarsku pec

NITRA 26. novembra – V areáli bývalých kasární pod Zoborom v Nitre vyrastie v budúcnosti archeopark. Archeologický ústav v Nitre dal vypracovať štúdiu pre zhruba šesťhektárový pozemok. Verejnosť tu bude môcť vidieť rekonštrukciu osídlenia od doby kamennej až po stredovek na Martinskom vrchu, teda v areáli bývalých kasární, ale aj v celej Nitre a širšom okolí. „Budú tam segmenty z jednotlivých období, napríklad časť osady z doby kamennej, z doby bronzovej, časť osady keltskej, germánskej a samozrejme aj veľkomoravskej,“ priblížil riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Budúci rok chcú archeológovia postaviť prvé veľkomoravské obydlie a hrnčiarsku pec. Pôjde o kópiu pece z Nitry – Lupky, ktorá bude vedcom zároveň slúžiť aj na experimentálnu rekonštrukciu vypaľovania keramiky. Obydlie a pec budú prístupné verejnosti len príležitostne, keďže rozsiahly areál bývalých kasární zatiaľ nie je upravený a zabezpečený.

Prezentácia čaká budúci rok aj najvzácnejšiu pamiatku na Martinskom vrchu – základy veľkomoravského kostolíka, ktoré sa našli pod mladším, románskym kostolom. Cez leto ich archeológovia pri príležitosti cyrilo-metodských osláv odkryli pre verejnosť. V súčasnosti tam prebieha stavebno-historický výskum, robia sa analýzy mált a rôznych detailov stavby. Ešte pred zimou múry zakryjú geotextíliou, ktorú potom zasypú hlinou. „Keďže to nevyzerá, že by sme v dohľadnom čase mali dostatok financií na to, aby sa nad tým postavilo nejaké múzeum alebo podobne, jednoduchšia verzia bude zakryť to hlinou a zatiaľ na najbližšie roky urobiť prezentáciu formou vyloženia jednotlivých fáz vývoja kostolov iným kameňom,“ povedal Ruttkay. Nepôjde o originálne múry, ale o náznakovú rekonštrukciu do výšky približne pol metra. Prostredníctvom 3D rekonštrukcií na informačných tabuliach návštevník uvidí, ako kostoly kedysi vyzerali. Na túto prezentáciu požiadal Archeologický ústav o dotáciu mesto Nitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X