Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Bývalé kasárne otvorili pre verejnosť
ilustračné: SITA
26. novembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

V bývalých kasárňach vyrastie veľkomoravské obydlie!

Budúci rok chcú archeológovia postaviť v areáli bývalých kasární pod Zoborom veľkomoravské obydlie a hrnčiarsku pec

NITRA 26. novembra – V areáli bývalých kasární pod Zoborom v Nitre vyrastie v budúcnosti archeopark. Archeologický ústav v Nitre dal vypracovať štúdiu pre zhruba šesťhektárový pozemok. Verejnosť tu bude môcť vidieť rekonštrukciu osídlenia od doby kamennej až po stredovek na Martinskom vrchu, teda v areáli bývalých kasární, ale aj v celej Nitre a širšom okolí. „Budú tam segmenty z jednotlivých období, napríklad časť osady z doby kamennej, z doby bronzovej, časť osady keltskej, germánskej a samozrejme aj veľkomoravskej,“ priblížil riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Budúci rok chcú archeológovia postaviť prvé veľkomoravské obydlie a hrnčiarsku pec. Pôjde o kópiu pece z Nitry – Lupky, ktorá bude vedcom zároveň slúžiť aj na experimentálnu rekonštrukciu vypaľovania keramiky. Obydlie a pec budú prístupné verejnosti len príležitostne, keďže rozsiahly areál bývalých kasární zatiaľ nie je upravený a zabezpečený.

Prezentácia čaká budúci rok aj najvzácnejšiu pamiatku na Martinskom vrchu – základy veľkomoravského kostolíka, ktoré sa našli pod mladším, románskym kostolom. Cez leto ich archeológovia pri príležitosti cyrilo-metodských osláv odkryli pre verejnosť. V súčasnosti tam prebieha stavebno-historický výskum, robia sa analýzy mált a rôznych detailov stavby. Ešte pred zimou múry zakryjú geotextíliou, ktorú potom zasypú hlinou. „Keďže to nevyzerá, že by sme v dohľadnom čase mali dostatok financií na to, aby sa nad tým postavilo nejaké múzeum alebo podobne, jednoduchšia verzia bude zakryť to hlinou a zatiaľ na najbližšie roky urobiť prezentáciu formou vyloženia jednotlivých fáz vývoja kostolov iným kameňom,“ povedal Ruttkay. Nepôjde o originálne múry, ale o náznakovú rekonštrukciu do výšky približne pol metra. Prostredníctvom 3D rekonštrukcií na informačných tabuliach návštevník uvidí, ako kostoly kedysi vyzerali. Na túto prezentáciu požiadal Archeologický ústav o dotáciu mesto Nitra.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X