Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CIRKEV: Pamätná tabuľa vierozvestcov
ilustračné: SITA Pamätná tabuľa sv. Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy, bude umiestnená v Bazilike San Pietro di Castello v Taliansku. Pamätnú tabuľu vytvoril akademický sochár Marián Polonský. Bratislava, 30. júna 2013. Foto: SITA/OZ Allegra
25. novembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

V bývalom kláštore v Močenku otvorili Múzeum a galériu sv. Gorazda

NITRA 25. novembra – V bývalom kláštore Milosrdných sestier svätého Vincenta v Močenku (okres Šaľa) otvorili Múzeum a galériu svätého Gorazda. Tento svätec bol žiakom Cyrila a Metoda a pochádzal podľa tradície práve z územia terajšej farnosti Močenok. Podľa starostu obce Mariána Borzu bude novovytvorené múzeum a galéria slúžiť na šírenie úcty k svätému Gorazdovi. „Priestor tu našli aj aktivity Klubu kresťanskej mládeže, ktorý funguje v našej obci a taktiež Pastoračného centra, ktorý funguje pri farskom úrade,“ doplnil Borza.

Neskorobaroková budova kláštora slúžila svojmu pôvodnému účelu viac ako 110 rokov. Jej exteriér a interiér si už nutne vyžadoval rekonštrukciu. Obci sa podarilo na tento účel získať 330-tisíc eur zo štrukturálnych fondov. Z vlastných zdrojov vo výške 400-tisíc zrekonštruovala podkrovie, kde vznikla obytná časť.

Múzeum a galériu svätého Gorazda požehnal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Vyjadril radosť nad tým, že v obnovených priestoroch bývalého kláštora môžu obyvatelia obce tráviť voľný čas a tiež obohacovať svojho ducha napríklad prostredníctvom Knižnice viery kardinálna Korca. Informoval o tom hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X