Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
11. novembra 2013 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

V budúcoročnom rozpočte priestor pre veľké investície nebude

NITRA 11. novembra – Rozpočet Nitry na rok 2014 pokryje všetky potrebné výdavky na zabezpečenie chodu mesta, na veľké investícia však peniaze nezostanú. Ako povedal primátor Jozef Dvonč, rozpočet v sebe ponesie isté riziká. Mesto by mohlo mať problémy, keby prišlo k prudkému výpadku daní z príjmov fyzických osôb, alebo keby sa objavili nejaké nepredvídané náklady.

„V poslednom čase máme dosť veľké problémy s haváriami na školských budovách,“ poukázal Dvonč. Mesto bude v prvom rade pokrývať všetky povinné výdavky. „To sú všetky naše zmluvy, záväzky, splátky úverov. Potom nám už nejaký obrovský priestor na realizáciu ďalšieho rozvoja pre budúci rok nezostáva,“ povedal primátor.

Situácia by sa podľa neho mohla zmeniť, keby sa podiel z daní z príjmu fyzických osôb pre samosprávy vrátil na 70,3 percenta, ako to požaduje od vlády Združenie miesta a obcí Slovenska. V súčasnosti je tento podiel na úrovni 65,4 percenta. Priestor pre získanie väčšieho objemu peňazí do rozpočtu vidí Dvonč aj v aktívnejšom narábaní s mestským majetkom. Na budúci rok bude časť rozpočtu smerovať na rozšírenie záhradníckej činnosti mesta a tiež na vytvorenie mestskej stavebnej firmy.

„Musíme tiež riešiť balík nákladov, ktorý nám vznikol s opravami komunikácií, máme balík, ktorý sa týka úveru na zatepľovanie polikliniky aštyroch škôlok, neustále zápasíme s doplatkami vo verejnom záujme dopravcovi Arriva Nitra a.s.,“ vymenoval Dvonč. Poslanci zatiaľ schválili východiská budúcoročného rozpočtu, o samotnom rozpočte by mali rokovať na decembrovom zastupiteľstve.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X