Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AGROKOMPLEX: Preverí kontrola z MP SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: Agrokomplex - trestné oznámenie Štátny podnik Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra čelí podozreniam z netransparentného hospodárenia. Preverí ich kontrola z ministerstva pôdohospodárstva, ktorú tam posiela minister Ľubomír Jahnátek. Na údajné prešľapy súčasného vedenia štátneho podniku upozornil bývalý riaditeľ Jozef Bučka, ktorý pracuje v Agrokomplexe 35 rokov. Na súčasného riaditeľa Františka Ďurkoviča podal trestné oznámenie za to, že dal vyplatiť 12-tisíc eur súkromnej firme za práce, ktoré údajne nezrealizovala. Na obrázku udajne zrekonštruované koterce (vzadu) a padnutá reklamná tabula z dreva (vpredu). Nitra, 17. júl 2013. Foto: SITA/Martin Havran
20. augusta 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

V Agrokomplexe je kontrola, pokračuje trestné stíhanie

NITRA. Podozrenia z netransparentného hospodárenia štátneho podniku Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra v súčasnosti prešetruje polícia aj ministerská kontrola. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície z Nitry začal trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Informovala o tom agentúru SITA nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Od začiatku augusta sa v areáli Agrokomplexu pohybujú ľudia z ministerstva pôdohospodárstva. O výsledkoch kontroly bude rezort informovať po jej ukončení. Prešetrenie hospodárenia Agrokomplexu inicioval bývalý riaditeľ a námestník Jozef Bučka, ktorý pracuje v štátnom podniku 35 rokov.

Podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdí, že súčasný riaditeľ František Ďurkovič dal vyplatiť vo februári tohto roku 12-tisíc eur s DPH súkromnej firme za práce, ktoré údajne nezrealizovala. Firma Ing. Emil Lauko, ISOKMAN Trading Export-import mala za túto sumu opraviť v areáli výstaviska koterce a koliby a zároveň zlikvidovať starý odpad. Podľa Bučku sa tak nestalo. Ďurkovič aj firma obvinenia odmietajú a zhodne tvrdia, že práce zrealizované boli.

Podľa slov riaditeľa sa práce robili ešte v roku 2012, no s firmou sa dohodli, že prácu Agrokomplex vyfakturuje a zaplatí v roku 2013, lebo Ďurkovič očakáva priaznivý hospodársky výsledok. „Ako je potom s DPH? Veď to tiež je ekonomický podvod, keď práce vykonané v jednom roku platíme v druhom roku,“ myslí si Bučka. Objednávka je z 31. januára 2013, pričom na nej nie je uvedená cena ani termín vykonania prác. Podľa dokumentov, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, bola faktúra vystavená ešte v ten istý deň na sumu 10 000 eur bez DPH, teda 12 000 eur s DPH. Likvidačný list z februára tohto roka je na rovnaké sumy. Bučka, ktorý bol v tom čase technickým námestníkom riaditeľa, ho odmietol podpísať. Zároveň tvrdí, že žiadne verejné obstarávanie nebolo, hoci išlo o zákazku nad 9 999 eur bez DPH. Ďurkovič vo svojej predošlej odpovedi k tejto téme z júla napísal, že verejné obstarávanie bolo v súlade so zákonom a voči sume 12 000 eur sa neohradil. Teraz vo svojej poslednej odpovedi tvrdí, že oprava stála 9 950 eur bez DPH.

V súčasnosti je pri kolibách a kotercoch čulý pracovný ruch, opravujú ich pred medzinárodnou výstavou Agrokomplex, ktorá sa začne vo štvrtok. „Rozum mi stojí nad tým, že vo februári sme zaplatili za niečo, čo sa nikdy neopravilo a teraz opravujeme to isté,“ zhodnotil Bučka. Ako povedal, ešte na začiatku júna 2013 boli tieto objekty v dezolátnom stave, drevo bolo prehnité.“ „Teraz museli celé časti objektov zbúrať a postaviť nanovo. Čo je nové, vidieť na prvý pohľad – nový materiál svieti pri asi 20-ročnom dreve,“ povedal Bučka.

Podľa Ďurkoviča ide o bežné opravy, ktoré sa robia každý rok. „Je to úplne prirodzené. Pre ilustráciu uvediem, že aj vlastník chaty ju musí udržiavať a opravovať priebežne, aby mu nespadla na hlavu,“ uviedol pre agentúru SITA. Na otázku, či by nemala oprava za 12 000 eur s DPH vydržať dlhšie ako jeden rok, odpovedal, že oprava určite vydrží dlhšie ako rok a v súčasnosti sa vymieňajú staré dielce za nové, rovnako ako vlani. „Agrokomplex spolufinancoval opravy kotercov a kolíb aj v rokoch 2005, 2007, 2008, nielen v roku 2012,“ dodal. Na otázku, koľko bude súčasná oprava stáť, ktorá firma ju realizuje, a ako bola vybratá, odpovedal, že na to nevie odpovedať, pretože opravu zabezpečuje vystavovateľ.

Bučka vyslovil podozrenie, že štátny podnik investoval vo februári do cudzieho majetku. „Robil som 17 rokov vedúceho výstavného areálu a technického námestníka a pri inventarizácii dlhodobého hmotného majetku sme nikdy tieto objekty neinventarizovali,“ povedal. V júli na otázku agentúry SITA, kto je vlastníkom kotercov a kolíb, neodpovedali Ďurkovič ani Emil Lauko ako konateľ firmy, ktorá za opravu zinkasovala peniaze. Teraz Ďurkovič napísal, že „vlastníkom kotercov je Agrokomplex. Protokol o zaradení podpísal pán Bučka dňa 12. októbra 2005. Asi na to účelovo zabudol.“ Podľa Bučku koterce môžu byť majetkom Agrokomplexu, no koliby a objekt medzi prvou a druhou kolibou, ktorý sa celý opravuje, majetkom podniku nie sú. „Tri patria Insemasu (firme, v ktorej figuruje Emil Lauko, pozn. SITA) a jedna Zväzu chovateľov mäsového dobytka,“ tvrdí Bučka.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X