Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Spu pole kolinany vyskum.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: uniag
19. júla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUNIAG Diskusia()

Už 10 rokov prebieha na výskumnej parcele v Kolíňanoch výskum vplyvu použitých technológií

Vysokoškoláci v Nitre skúmajú vplyv použitých technológií na kvalitatívne parametre porastov a pôdy na Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU v Kolíňanoch (VPP) už 10 rokov.

Pracovníci Katedry strojov výrobných biosystémov Technickej fakulty pod vedením profesora Vladimíra Rataja, docentky Jany Galambošovej a Ing. Miroslava Macáka skúmajú pôdu s rozlohou 20 hektárov. Na celej ploche je zavedený systém riadeného pohybu strojov (CTF – Controlled Traffic Farming), ktorého úlohou je eliminovať degradáciu pôdy prejazdmi strojov na najmenšiu možnú mieru.

V číslach to predstavuje 64 percent plochy bez prejazdov, 14 percent plochy prejdenej strojom len raz do roka a 22 percent plochy s viacnásobným prejazdom a to počas celých 10 rokov. Skúmaním zistili skutočný zmysel, keďže sa prejavujú pozitívne efekty neutlačenej pôdy.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X