Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spu_znamka_nitraden 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
18. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Uviedli do života novú slovenskú známku s motívom nitrianskej univerzity

Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre v utorok uviedli do života novú slovenskú poštovú známku s motívom auly univerzity. Známku vydala Slovenská pošta v rámci emisie Kultúrne dedičstvo Slovenska.

Aula maxima SPU je najcharakteristickejšou a najosobitnejšou časťou celého areálu univerzity. „Veľmi sa tešíme, že tento objekt sa stal ústredným motívom pre novú známku. Táto poštová známka sa dostane do všetkých regiónov Slovenska a prostredníctvom pošty aj do celého sveta, bude šíriť dobré meno našej univerzity a mesta Nitry ako významného starobylého mesta,“ povedala SPU prorektorka Zdenka Gálová.

Výplatná poštová známka s rozmermi 26,5 krát 22 milimetrov vychádza v nominálnej hodnote 1,25 eura. Ako povedal Martin Vančo zo Slovenskej pošty, v rámci emisie Kultúrne dedičstvo Slovenska reprezentuje obdobie socializmu. Pri príležitosti uvedenia známky bola pre záujemcov v aule SPU k dispozícii príležitostná poštová priehradka a príležitostná poštová pečiatka.

Spu_znamka_nitraden 3.jpg
Pri príležitosti uvedenia známky bola pre záujemcov v aule SPU k dispozícii príležitostná poštová priehradka a príležitostná poštová pečiatka. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Sídlo dnešnej SPU v Nitre patrí k najvýnimočnejším pamiatkovo chráneným architektonickým areálom na Slovensku. Podľa slov prorektorky Roberty Štěpánkovej je pamiatkovo chránených deväť pôvodných objektov univerzity, z toho najmladšia je práve aula. Autormi projektu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre sú architekti Vladimír Dedeček a Rudolf Miňovský z bratislavského Stavoprojektu. Bojovali proti tomu, aby sa vysoká škola vybudovala v priestoroch Žrebčína v blízkosti historického centra mesta. Nakoniec presadili, že ju postavili na nezastavaných plochách na pravom brehu rieky Nitra. Dovtedy sa výstavba v rámci Nitry sústredila len na ľavý breh rieky, podotkla Štěpánková.

Spu_znamka_nitraden 2.jpg
Pri príležitosti uvedenia známky bola pre záujemcov v aule SPU k dispozícii príležitostná poštová priehradka a príležitostná poštová pečiatka. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Výstavba vysokej školy podnietila celkový rozvoj mesta v tejto dnes významnej mestskej časti. „Výtvarné, konštrukčné či urbanistické kvality nitrianskeho univerzitného komplexu presahujú hranice našej krajiny i strednej Európy, bez preháňania možno nitriansku SPU označiť za klenot svetového povojnového moderného hnutia,“ uviedol Peter Szalay z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV. Najosobitejšou časťou celého areálu je práve aula maxima šošovkovitého tvaru s priemerom 36 metrov s jedinečnou monolitickou rebrovou klenbou. Aréna pre 600 divákov je unikátnym dielom architekta a tímu konštruktérov vedených Ľudovítom Farkašom a Karolom Mesíkom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X