Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Asdo jaroslav doczy asociacia slovenskych divadiel.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.dab.sk
17. júla 2021 Zaujímavosti od NitraDen.skDAB Diskusia()

Úspech riaditeľa nitrianskeho divadla: Jaroslav Dóczy sa stal novým predsedom Asociácie Slovenských Divadiel a Orchestrov

Členovia Valného zhromaždenia ASDO si ho zvolili na zhromaždení v Žiline.

Novým predsedom asociácie sa stal riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Jaroslav Dóczy. Podpredsedníčkou je Lucia Potokárová a členom predsedníctva je aj bývalý predseda Asociácie Slovenských Divadiel ASDO Július Klein.

Jaroslava Dóczyho si zvolili členovia Valného zhromaždenia ASDO, ktoré sa konalo tento týždeň (13. júla) v Mestskom divadle Žilina. Hlasovania sa zúčastnilo 91,3 percenta jej členov a to podľa informácií ASDO osobne, online alebo s poverením.

Podľa nového predsedu asociácie Jaroslava Dóczyho stojí ASDO pred viacerými výzvami. „Fungovanie divadiel a orchestrov by napríklad malo zohľadňovať špecifiká umeleckej práce, ktorá sa nedá vtesnať v zmysle Zákonníka práce do osemhodinového pracovného času a päť dňového pracovného týždňa,“ uviedol Jaroslav Dóczy.

Financovanie kultúry

ASDO sa chce v ďalšom období intenzívne zaoberať aj financovaním kultúry, ktoré by malo byť predvídateľné, s jasne stanovenými pravidlami.

Potrebujeme financovanie, ktoré okrem prežívania umožní aj rozvoj kultúry. ASDO združuje významných zamestnávateľov. Musíme si uvedomiť, že podporou zriaďovanej kultúry sa výraznou mierou pomáha aj nezávislej kultúre. Sú to predsa práve veľké divadelné scény a orchestre, ktoré dávajú množstvo príležitostí aj umelcom na voľnej nohe,“ pripomenul Jaroslav Dóczy.

Zastrešuje divadlá

ASDO zastrešuje významné slovenské divadla a orchestre vrátane Slovenského národného divadla. ASDO je členom medzinárodnej organizácie PEARLE (Performing Arts Employers Association League Europe), ktorá združuje národné zamestnávateľské organizácie zo sektoru živého umenia.

Je menovaná Európskou komisiou za člena Európskej komisie sociálneho dialógu.

Najbližšie plánované stretnutie členov ASDO sa bude konať 11. septembra v závere festivalu Dotyky a spojenia v Martine. Členovia asociácie sa 29. a 30. septembra zúčastnia na 62. konferencii PEARLE vo švajčiarskom Luzerne.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X