Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nsk razusova googlemapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.google.sk
24. októbra 2018 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA Diskusia()

Úradu kraja predĺžili nájom v budove na Rázusovej aj budúci rok

Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) bude môcť sídliť v prenajatej budove na Rázusovej ulici v Nitre až do konca roka 2019. Predĺženie nájmu priestorov od firmy TBN, s.r.o., schválili krajskí poslanci na októbrovom zastupiteľstve.

Na predošlom zastupiteľstve v septembri predĺženie nájmu neodsúhlasili, teraz sa k návrhu museli vrátiť. Nájomná zmluva totiž kraju uplynie 31. decembra 2018.

Ročné nájomné predstavuje sumu 132 250 eur. Viacerí poslanci kritizovali, že pre kraj je nevýhodné platiť si roky podnájom, za vynaložené financie si mohla postaviť vlastné sídlo. Nitriansky samosprávny kraj je jediný z ôsmich vyšších územných celkov, ktorý nemá vlastné sídlo, poukázal Miloš Dovičovič (nezávislý). „Za päť rokov kraj zaplatí 661 250 eur, to nie sú efektívne vynaložené finančné prostriedky,“ pridal sa Ladislav Marenčák (nezávislý).

Predseda kraja Milan Belica reagoval, že číselne je to pravda, ale podľa neho sa treba pozrieť do histórie vzniku krajov na Slovensku. Nitrianskemu samosprávnemu kraju štát prisľúbil budovu, v ktorej dnes sídli Okresný úrad Nitra. „Odrazu to budova kraja nebola a dostali sme desať miliónov na rekonštrukciu prvého poschodia Župného domu, to bola satisfakcia za to, že sme stratili budovu. Cesta k vlastnému sídlu kraja bola strastiplná,“ pripomenul Belica.

Problém by sa mal čoskoro definitívne vyriešiť. Ešte tento rok sa má začať rekonštrukcia Župného domu v Nitre na účely úradu kraja. Presunie sa sem 120 úradníkov z Rázusovej ulice. Ďalších 86 úradníkov je na Kupeckej ulici, títo sa sťahovať nebudú.

Kraj už uzatvoril zmluvu s dodávateľom rekonštrukcie Župného domu, ktorým je firma SimKor s.r.o. z Banskej Štiavnice. Zmluvná cena prác je 1 355 400 eur. V súčasnosti v tejto kultúrnej pamiatke sídli 19 úradníkov a Nitrianska galéria. „Či chceme alebo nechceme, do Župného domu investovať musíme. Okrem toho, že zachránime pamiatku, využijeme tieto priestory pre sídlo kraja,“ prízvukoval Belica.

Opravovať sa bude blok D a druhé poschodie južného bloku C, ktoré dnes využíva administratíva Nitrianskej galérie. Tá sa bude musieť pre rekonštrukciu presťahovať do objektu na Samovej 1, ktorý susedí s východným krídlom Župného domu. „Nemôžem vylúčiť, že tam zostanú natrvalo, to sa rozhodne až neskôr. Nebudú sa ale sťahovať niekde na druhý koniec Nitry, budú v rámci areálu,“ povedal Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X