Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Július Festoráci
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: nitra.eu, archív Ponitrianskeho múzea v Nitre, fortepan.hu - koláž Nitradeň
24. septembra 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sknitra.eu Diskusia()

Úradník Festoráci si pred rokmi získal srdcia Nitranov humorom, volali ho vtipkár spod Zobora

Július Festoráci bol známy tým, že dokázal žartovať nielen o sebe, ale aj o predstaviteľoch politickej scény a župy, čo spôsobilo neraz jeho zatknutie.

Veľa obcí a miest na Slovensku má charakteristickú osobnosť, ktorá sa spája s jej dejinami. Bratislava má Ignáca Lamára alias Schöne Náciho a Nitra má Júliusa Festoráciho.

O jeho vtipoch sa dodnes traduje medzi Nitranmi, vďaka čomu si vyslúžil prezývku vtipkár spod Zobora. Nazrite s nami do príbehu humoristu z prelomu 19. a 20. storočia.

Vtipný župný úradník

Na nitrianskom mestskom cintoríne ešte v 60. rokoch 20. storočia stál starý náhrobný kameň, ktorý informoval o Júliusovi Festorácim. Narodil sa v roku 1850 a pôsobil ako župný úradník. Mal menšie gazdovstvo v Cabaji – Čápore.

Nitranov zaujal svojím humorom, ktorým si uťahoval zo seba samého i ostatných. Nikdy však nevystupoval v divadle a zabával ľudí bez nároku na finančnú odmenu.

Festoráciho humor sa však nestretol u každého s pochopením. Verejne často prezentoval žarty, ktorými zosmiešňoval vrcholných politických predstaviteľov mesta, župy i štátu, čo spôsobilo neraz jeho zatknutie alebo musel platiť pokuty.

Festoráciho bolo vídať v uliciach s obrovským klobúkom vo veľkosti mlynského kameňa, fajkou v ústach a opieral sa o drevenú palicu s hlavičkou v tvare ľudskej hlavy.

Július Festoráci
Foto: nitra.eu, archív Ponitrianskeho múzea v Nitre

Festoráciho kúsky

Nitriansky vtipkár musel veľakrát aj škodu, ktorú svojím humorom spôsobil, aj zaplatiť. Príkladom je situácia so sedliačkou a predajom vajec. Keď prechádzal okolo, vzal do ruky vajce, rozbil ho a šikovným pohybom ruky vykúzlil dukát. Sedliačka na nič nečakala a porozbíjala všetky vajcia v snahe nájsť ďalšie dukáty.

Ľudia Festoráciho stretávali s kravským vemenom v nohaviciach. Jeden struk vystrčil z príslušného miesta a takto chodil po meste. Na maškarný bál prišiel v maske spodobujúcej obyčajné kachle. Jeho originálna maska z kartóna mala dvierka na prikladanie paliva s nápisom „prilož“ a keď ich niekto zdvihol, pozeral sa na zadok Festoráciho.

Medzi jeho ďalšie kúsky patrí zasypanie hlavnej nitrianskej ulice počas letných prázdnin soľou, dnešnej Štefánikovej triedy. Po „snehovej“ pokrývke sa sánkoval v astrachánovej bunde. Pamätnou ostala i príhoda z menín cisára Františka Jozefa II. Na koncerte malo byť vrcholným číslom sólo trubača z opery Trubač zo Säckingenu.

Keď sa predstavenie začalo, Festoráci sa pretlačil pomedzi dav dopredu, prekrojil si citrón a začal ho pred očami sólistu oblizovať. Ďalšie citróny rozdal i publiku, ktorí sa pustili taktiež s chuťou do oblizovania. Sólista to nevydržal a hodil svoj hudobný nástroj o zem.

Festoráci sa dožil 56 rokov a zomrel v roku 1906. Na otázku priateľov, prečo si zo všetkého robí žarty a je stále veselý, odpovedal: „Priemer aktívneho ľudského života je 50 rokov a to je strašne krátka doba, aby som bol smutný“.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X