Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zupny dom galeria wiki.jpg
Foto: ilustračné, commons.wikimedia.org Autor: Ladislav Luppa – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,
5. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Úrad kraja nemá po 17 rokoch vlastné sídlo, poslanci nepredĺžili ani súčasný nájom

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) nemá ani po 17 rokoch vlastné sídlo pre svojich úradníkov. Na utorňajšom zastupiteľstve rokovali krajskí poslanci o predĺžení nájmu priestorov na Rázusovej ulici od firmy TBN, s. r. o., kde sídlia župní úradníci už niekoľko rokov. Po rozsiahlej diskusii však predĺženie nájmu o ďalší rok neschválili. Nájomná zmluva kraju uplynie 31. decembra 2018. O tom, čo bude po tomto termíne, poslanci nerozhodli. Úrad kraja bude musieť dovtedy prísť s návrhom riešenia.

Na účely Úradu NSK sa má zrekonštruovať Župný dom v Nitre, kde sídli momentálne župan Milan Belica, 19 úradníkov a Nitrianska galéria. Ako informoval riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan, v súčasnosti finišuje verejné obstarávanie na dodávateľa. Ukončenie rekonštrukcie je podľa neho reálne na budúci rok.

Zamestnanci v prenajatých priestoroch

Poslanci v diskusii kritizovali, že úradníci momentálne sídlia v prenajatých priestoroch v nevyhovujúcich a stiesnených podmienkach. „Keď som prvýkrát videl, v akých počtoch sedia úradníci naprataní v malých kuticiach, bol som šokovaný,“ povedal poslanec Miloš Dovičovič (nezávislý). Guťan reagoval, že normy týkajúce sa počtu pracovníkov na meter štvorcový, kraj dodržiava.

Kraj platí ročne za prenájom budovy na Rázusovej ulici 132 250 eur, nájomná zmluva bola uzavretá v novembri 2012 a odvtedy ju už niekoľkokrát predĺžili. Z radov poslancov zaznelo, že za peniaze, ktoré išli na nájomné, mohol kraj postaviť novú budovu. Polemiku vyvolala aj otázka, či sa do Župného domu zmestia všetci úradníci. V súčasnosti sedí na Rázusovej zhruba 120 zamestnancov, ďalších 86 je ešte na Kupeckej ulici v centre mesta. „Tvrdiť, že úrad sa zmestí do budovy Župného domu, je absolútny nonsens, pretože úradníci sa sem pri zachovaní galérie v žiadnom prípade nezmestia,“ povedal Dovičovič.

Návrh neprešiel

S iným návrhom riešenia situácie prišiel podpredseda kraja Marián Kéry (Smer-SD). Podľa neho treba Župný dom zrekonštruovať, pretože je to kultúrna pamiatka, no pre Úrad NSK navrhol hľadať „komplexné riešenie“. V prípade Župného domu sa podľa neho treba zamerať na „rozšírenie reprezentatívnych a výstavných účelov“ tejto budovy. Župan Milan Belica na návrh reagoval slovami: „Ja rovno hovorím, že to nepodpíšem, lebo je to najväčšia hlúposť, akú som v živote počul.“ Zastupiteľstvo nakoniec Kéryho návrh neschválilo, hlasovalo zaň 46 percent prítomných poslancov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X