Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dos_zlaty_vek_spitalska_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
12. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Úrad pre dohľad prešetruje úmrtia klientov v DOS Zlatý vek

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prešetruje úmrtia klientov v Dome ošetrovateľskej starostlivosti (DOS) Zlatý vek v Nitre. Zisťuje, či ich smrť nesúvisela s pochybením pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti.

DOS Zlatý vek je súkromné zariadenie, nachádza sa v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre. „Úrad v súčasnosti vykonáva na základe podnetov dva dohľady v tomto zariadení. Obidva podnety sa týkajú úmrtia pacientov v súvislosti s možným pochybením pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti. Zároveň úrad začne tento týždeň vykonávať na základe vlastnej iniciatívy ďalšie dva dohľady zamerané na úmrtie pacientov,“ uviedla hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová.

V decembri 2016 upozornila poslankyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja Renáta Kolenčíková (nezaradená) na to, že klienti DOS Zlatý vek žijú v zlých podmienkach. Podľa jej slov sa na ňu obrátili viacerí príbuzní týchto klientov a sťažovali sa na zlú kvalitu poskytovaných služieb. „Ja som sa tam bola anonymne pozrieť a naozaj, keď som videla a hlavne cítila ten smrad, tú špinu… Tí ľudia neboli prebalení a nebolo o nich postarané tak, ako by v 21. storočí malo byť,“ povedala Kolenčíková.

Na zlé podmienky upozornila svojich kolegov poslancov v na krajskom zastupiteľstve. Tí zariadeniu napriek tomu následne schválili dotáciu 25-tisíc eur. Manažér Zlatého veku Marián Bíró všetky obvinenia odmietol, podľa neho sa nezakladajú na pravde. „Mali sme tu krajského lekára pána Ševčíka, ktorý si overil naše zariadenie, prešiel si všetky priestory, bol spokojný,“ povedal v decembri Bíró.

Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík jeho slová potvrdil. Pri kontrole zistil síce aj nedostatky, ale podľa jeho slov neboli závažné, boli skôr administratívneho charakteru. Dozor v zariadení chce zopakovať.

Kolenčíková poskytla médiám list od 80-ročného Jána T. z Vrábeľ, ktorému v Zlatom veku zomrela manželka. V liste napísal, že jeho manželka zomrela na zápal močových ciest a následnú urosepsu, ktorú dostala v dôsledku „doslova katastrofálnej lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti. Mala dlho zavedený katéter na odvod moču. „Keď o stave manželky informoval priateľa urológa, ten reagoval, že katéter treba ihneď vybrať, lebo tam môže vzniknúť zápal. Urológ, ktorý sa ukázal Zlatom veku, bol na to upozornený, neurobil žiadne vyšetrenie, katéter tam ponechal. Pre personál je predsa lepší katéter, ako vymieňať plienky,“ píše sa v liste.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X