Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Dni èeskej kultúry
Riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko počas príhovoru pred slávnostným odhalením pamätnenej tabule k 90. výročiu vzniku Československej republiky počas Dní českej kultúry v Nitre. Nitra, 9. október 2008. Foto: SITA/Martin Havran
1. októbra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

ÚPN sa podieľa na projekte Divadelnej Nitry o komunizme

NITRA 30. septembra  – Na projekte Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, ktorý je súčasťou festivalu Divadelná Nitra, sa podieľa aj Ústav pamäti národa. Ako informoval jeho hovorca Tibor Ujlacký, ústav poskytol odbornú spoluprácu a konzultácie umelcom pri štúdiu archívnych dokumentov.

Zároveň poskytol pre festival svoju výstavu o dejinách ŠtB na Slovensku. Návštevníci festivalu si v rámci projektu Paralelné životy môžu pozrieť inscenácie viacerých európskych krajín, pripravené špeciálne pre Divadelnú Nitru. Ich témou sú príbehy skutočných príbehov ľudí, ktorých osudy na celý život zmenil komunistický režim. Uznávaní umelci zo Slovenska, Česka, Rumunska, Nemecka aPoľska pátrali po autentických príbehoch varchívoch tajnej polície. Slovensko vprojekte zastupujú umelci bratislavského Divadla SkRAT s inscenáciou Dušana Vicena aĽubomíra Burgra Vnútro vnútra.

Vprvej časti s podtitulom Vetranie varchívoch tajnej polície skúmali mašinériu vzťahov medzi vyššími príslušníkmi ŠtB. Vdruhej časti spodtitulom Paranoia Querulans priblížili divákom dodnes neobjasnený prípad záhadnej smrti kňaza tajnej cirkvi a dvojitého agenta Přemysla Coufala zroku 1981. Ako informoval Ujlacký, ŠtB kauzu zamietla pod stôl, kontroverzné však je aj to, že prípad po revolúcii vroku 1989 Generálna prokuratúra SR zmrazila na 50 rokov.

„Umelci sa tak priamo k spisu nedostali, ale podarilo sa im nájsť dostatok dobových materiálov, ktoré konzultovali s Ústavom pamäti národa. Preplnená sála Starého divadla Karola Spišáka svedčila ozáujme verejnosti nielen oumelecké divadelné spracovanie, ale aj o samotnú tému,“ povedal Ujlacký.

Dejiny ŠtB Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na Slovensku približuje výstava Prísne tajné!, ktorú možno vidieť v Ponitrianskom múzeu do 20. októbra. Popisuje vznik, organizačnú štruktúru, personálne obsadenie a činnosť ŠtB na Slovensku v rokoch 1945 – 1989. Výstava Ústavu pamäti národa si kladie za cieľ priblížiť verejnosti pôsobenie Štátnej bezpečnosti ako represívneho mocenského nástroja Komunistickej strany Československa.

Prostredníctvom archívnych dokumentov, fotografií, dobových predmetov a odborných textov popisuje vnútropolitickú situáciu po druhej svetovej vojne. Mapuje počiatky a organizáciu ŠtB, metódy jej práce, jej agentúrnu sieť, ale aj spoluprácu o sovietskou KGB a tajnými službami krajín východného bloku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X