Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biskup Viliam Judák
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
16. júla 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Uplynulo desať rokov od biskupskej vysviacky Viliama Judáka

Nitriansky biskup Viliam Judák prijal presne pred desiatimi rokmi biskupskú konsekráciu. Je v poradí 78. biskup na starobylom nitrianskom biskupskom stolci.

Hlavným svätiteľom bol jeho predchodca v úrade kardinál Ján Chryzostom Korec. Spolusvätiteľmi boli kardinál Jozef Tomko a vtedajší apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Henryk Nowacki. Na vysviacke sa zúčastnili dve desiatky biskupov, stovky kňazov a rehoľníkov a mnoho laických veriacich.

Svoju prvú pontifikálnu svätú omšu slávil Viliam Judák vo svojej katedrále na druhý deň po biskupskej vysviacke. Bol práve sviatok hlavných patrónov Nitrianskej diecézy – svätých Andreja Svorada a Beňadika.

Nitriansky biskup Viliam Judák za desať rokov svojej služby vysvätil desiatky novokňazov – absolventov Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre, vykonal niekoľko požehnaní kostolov, farských budov, pastoračných centier, kaplniek.

Pravidelne sa zúčastňuje slávení na pútnických miestach v rámci diecézy, napr. na Skalke, v Nitre na Kalvárii, Topoľčiankach, Topoľčanoch, Novej Vsi nad Žitavou, Hronskom Beňadiku.

Vykonáva pastoračné návštevy farností. Za jeho pôsobenia prišli do Nitry klauzúrne sestry Služobnice Ducha Svätého ustavičnej adorácie (2008), bol otvorený hospic v Nitre ako zariadenie Diecéznej charity Nitra (2007), začali naplno fungovať univerzitné pastoračné centrá v Nitre a Trenčíne.

Judák venuje svoju osobitnú starostlivosť Kňazskému semináru svätého Gorazda, cirkevným školám, kapitule kanonikov i kňazom na dôchodku. Rovnako sa angažuje v prospech pastorácie rodín, detí, mládeže, zdravotníckych pracovníkov, rozvedených veriacich.

Od roku 2007 do roku 2014 sa pod jeho vedením uskutočnila rozsiahla obnova interiéru Katedrály – Baziliky svätého Emeráma a pokračuje systematická obnova Nitrianskeho hradu. V roku 2007 bolo v areáli hradu otvorené Diecézne múzeum a v roku 2012 bola na námestí pred Biskupským palácom osadená socha – dnes už svätého – pápeža Jána Pavla II. Nitriansky biskup sa venuje aj pedagogickej a publikačnej činnosti.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X