Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PAŠOVANIE: Exotické zvieratá konèia vo viváriu SPU
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jaroslav Pokorádi z vivária s kajmanom okuliarnatým. Atrakciou pre návštevníkov vivária je kajman okuliarnatý, ktorý ako jediný zo zvierat vo viváriu nie je zatvorený v teráriu ani klietke, pretože je odmalièka zvyknutý na ľudí. Pašované a štátom zhabané exotické zvieratá konèia vo viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Je tu 133 zvierat 28 druhov, z toho 99 hadov, 15 jašterov, 17 korytnaèiek a dva krokodíly. Nitra, 13. august 2007. Foto: SITA/Mária Pietová
19. januára 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračné: SITA

Univerzitné vivárium je zrekonštruované, expozícia exotických zvierat je opäť prístupná verejnosti

Univerzitné vivárium v Nitre je po rekonštrukcii a poskytuje priestor pre chov ohrozených druhov

NITRA 19. januára – Expozícia exotických zvierat v priestoroch univerzitného vivária pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre je po rekonštrukcii opäť sprístupnená verejnosti. O rekonštrukcii priestorov informoval vedúci pracovník vivária Róbert Kirchner. „Vybudovali sme dve nové teráriá, po jednom pre krokodíla a korytnačku, a priniesli sme 20 nových chovných terárií,“ povedal Kirchner. Rekonštrukcia sa začala v auguste minulého roka, odvtedy boli priestory vivária pre verejnosť zatvorené.

Kirchner upozornil, že nemajú všetky chovné teráriá obsadené, no postupne sa má kapacita zapĺňať. Dôvodom rekonštrukcie boli zmeny v legislatíve pre chov exotických zvierat a zmeny v smerovaní fungovania vivária. Chce sa viac orientovať na verejnosť. „Mení sa nám koncepcia, spolupracujeme so ZOO v Bojniciach a chceme sa viac orientovať na komerčné účely,“ povedal Kirchner. Dnes slúži vivárium aj na vedeckú činnosť. Študenti poľnohospodárskej univerzity v ňom získavajú prax, zvieratá sa využívajú aj na výskumné účely. Pre štát plní funkciu záchytného strediska pre zaistené plazy.

V 55 chovných boxoch môžu návštevníci vidieť rozmanité exotické zvieratá. Pre verejnosť je asi najzaujímavejší exemplár kriticky ohrozeného krokodíla čelnatého, myslí si Kirchner. V teráriu je aj maskot univerzity, korytnačka ostrohatá s menom Vinco. Sedem metrov zaberá vo svojom teráriu jeden z najväčších exemplárov pytóna mriežkovaného v Európe. Okrem týchto zvierat vivárium chová i varany, leguány a chameleóny.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X