Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf_kniznica_nitraden.sk_.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
franophoto, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
9. marca 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Univerzitná knižnica chce prilákať verejnosť, pripravuje sériu podujatí

Sériu podujatí pri príležitosti 18. ročníka Týždňa slovenských knižníc pripravuje Univerzitná knižnica Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre od 13. do 17. marca. V rámci aktivity s názvom Kniha ako dar rozmiestni do všetkých budov univerzity na označených stoloch knihy, ktoré si študenti či zamestnanci univerzity budú môcť zadarmo vziať. Zároveň budú môcť sami na stolíku zanechať literatúru, o ktorú by sa chceli podeliť.

Ako informovala riaditeľka Univerzitnej knižnice UKF Viera Tomková, nemusí ísť len o náučnú literatúru či publikáciu univerzity, môže to byť aj beletria.

„My poskytneme knihy z knižnice, ktoré sú určené na vyradenie. Študenti aj pedagógovia sa na túto aktivitu veľmi tešia, vždy si prídu knihy zobrať. Bude zaujímavé sledovať, či nám počet kníh narastie, alebo si viac ľudí knihu zoberie,“ povedala Tomková.

V minulých rokoch robila univerzitná knižnica túto aktivitu len vo svojich priestoroch, tento rok sa prvý raz rozšíri na všetky fakulty. Univerzitná knižnica sa chce zároveň viac otvoriť verejnosti a prilákať aj tých, ktorí sem bežne nechodia. „Mottom týždňa bude Knižnice pre všetkých. Aj keď sme akademická knižnica, chceme prilákať všetkých, aby sa naučili chodiť do knižnice. Preto sme sa rozhodli, že tento rok okrem vysokoškolákov zavoláme do knižnice aj deti z materských a základných škôl,“ uviedla Tomková.

V rámci podujatia Rozprávky na vankúšiku navštívi Univerzitnú knižnicu UKF približne 60 detí z materských škôl Platanová a Hospodárska. Študenti Katedry hudby UKF im budú dramatickým prednesom čítať rozprávku Osmijanko. „Chceme, aby videli, že krásne príbehy sú ukryté v knižkách,“ podotkla Tomková.

Na stredu 15. marca pripravili pedagogičky z Katedry pedagogiky UKF pre žiakov základnej školy interaktívne čítanie s využitím tvorivej dramatiky. Vo štvrtok bude v priestoroch knižnice rozprávať o svojej knihe Bojnice: krajina – človek – kultúra Marián Žabenský z Katedry manažmentu kultúry a turizmu UKF v Nitre. Svetozár Krno z Katedry politológie a euroázijských štúdií priblíži svoje zážitky z ciest, ktoré momentálne spracúva do nových cestopisov. „Pán profesor Krno je vášnivý cestovateľ a s rovnakým zanietením vie o svojich zážitkoch z ciest aj rozprávať. Hovoriť bude aj o tom, ako vzniká cestopis,“ priblížila Tomková.

Univerzitná knižnica UKF má 58-ročnú históriu a vo svojom fonde má vyše 300-tisíc knižničných jednotiek. Koncom minulého roka a začiatkom tohto roka nakúpila vďaka Fondu na podporu umenia 510 nových publikácií. V blízkej budúcnosti by chcela z tohto fondu získať financie aj na ďalšie projekty. Kúpiť chce tri veľké skenery, ktoré by boli čitateľom zadarmo k dispozícii vo všetkých študovniach knižnice. V súčasnosti si totiž študenti nevedia prefotiť veľkú knihu formátu A3. Ďalší grant by knižnica chcela získať na nákup pohodlnejšieho nábytku. „Chodia k nám študenti, ktorí tu dlhší čas čítajú knižky, hľadajú si informácie, a keď práve nepíšu, nemuseli by sedieť za stolom, ale napríklad v kresle,“ zdôvodnila riaditeľka knižnice.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X