Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studentsky_domov_nitra_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
8. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Univerzita pripravuje nový internát, ďalší vynoví

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre pripravuje nový Študentský domov Brezový háj s kapacitou pre 365 študentov. Vznikne prestavbou budovy bývalého stredoškolského internátu na Nábreží mládeže. Práce by sa mali začať tento rok.

„Pripravená je pozmenená projektová dokumentácia, ktorá umožní rekonštrukciu priestorov po etapách. Už sme realizovali prvú časť – kuchyňu, ktorá zabezpečuje stravu pre celú univerzitu, prestavali sme kotolňu a teraz ideme rekonštruovať ubytovaciu časť,“ povedal rektor UKF Ľubomír Zelenický. Predpokladané náklady na investíciu sú 5,5 milióna eur.

Univerzita plánuje v prvej etape investovať v rámci svojich finančných možností maximálne do dvoch miliónov eur. Vytvoriť chce všetky izby, v ďalšej etape sa budú robiť napríklad vonkajšie fasády. „V minulom roku nám premiér prisľúbil pre všetky univerzity nejaké peniaze na rekonštrukcie, čakali sme na to, lebo spojením tých peňazí s našimi by sme mohli ísť do kompletnej rekonštrukcie ubytovacej časti. Momentálne tie peniaze nemáme, takže musíme to začať budovať z vlastných zdrojov,“ podotkol Zelenický.

Univerzita plánuje investovať aj do Študentského domova Nitra, kde chce rekonštruovať kúpeľne, stúpačky a elektrické rozvody, už rokuje s projektantom o príprave projektovej dokumentácie. „Musíme sa rozhodnúť, či to budeme rekonštruovať naraz alebo po častiach. Z finančného hľadiska sme to chceli robiť na etapy, ale technicky je to dosť komplikované,“ povedal Zelenický.
Rekonštrukcia sa dotkne len ubytovacej časti objektu. V druhej časti budovy sú učebne, stravovanie, fitness centrum a ďalšie priestory. Do septembra 2017 tam chce škola otvoriť archív, pretože súčasné priestory univerzitného archívu pod Zoborom už nepostačujú. Archív bude na oboch miestach.

Po častiach vymieňa univerzita aj vnútorný inventár Študentského domova Zobor. „Vlani sme vymenili dve poschodia, tento rok sa nám snáď podarí vymeniť nábytok na jednom poschodí,“ doplnil rektor.

V súčasnosti je UKF schopná uspokojiť 55 percent žiadostí o internát. Z celkového počtu žiadostí 2 987 vyhovela v tomto akademickom roku 1 645 žiadostiam. Kapacita Študentského domova Zobor je 1 260 miest, v Študentskom domove Nitra je 383 miest. Okrem toho je UKF ešte schopná ubytovať ďalších študentov v priestoroch, ktoré poskytujú zmluvní partneri – Agroinštitút Nitra a Reformovaná kresťanská cirkev.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X