Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavilon hudby.jpg
zdroj: www.ukf.sk
26. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Univerzita Konštantína Filozofa dnes otvorila unikátny Pavilón hudby

V slovenskom univerzitnom prostredí je pavilón unikátny svojím charakterom, funkčným využitím a architektonickým riešením. Súčasťou Pavilónu hudby je zvukové laboratórium, baletná sála a súbor učební na výučbu teoretických predmetov. Okrem toho tam je priestranná multifunkčná miestnosť určená na didaktické, koncertné, vedecké a divadelné aktivity.

Šestnásť nových učební bude využívať približne tisíc študentov univerzity. Nové priestory budú slúžiť predovšetkým pre potreby Katedry hudby Pedagogickej fakulty UKF a tiež pre odborné disciplíny ďalších katedier univerzity, napríklad kulturológie, predškolskej a elementárnej pedagogiky a masmediálnej komunikácie.

Výstavba budovy sa začala v júli 2014, skončila sa koncom septembra 2015 a kolaudácia bola 15. decembra 2015. „Náklady dosiahli vyše 2,8 milióna eur, z toho veľkú časť sme získali zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Príspevok univerzity bol vyše 400-tisíc eur,“ povedal rektor univerzity Ľubomír Zelenický.

Katedra hudby so 159 študentmi pripravuje na budúce povolanie učiteľov hudby, ale aj profesionálnych hudobníkov či tanečníkov. Ako jediná na Slovensku ponúka študijný program učiteľstvo hudobno-dramatického umenia. „Doteraz sme vyučovali v pomerne nevyhovujúcich podmienkach, študenti nemali kde hrať a nacvičovať. Zároveň sme rušili všetky ostatné katedry, pretože priestory v starej budove neboli zvukovo izolované,“ povedala dekanka Pedagogickej fakulty Eva Szórádová. Do multifunkčnej miestnosti chcú v blízkej budúcnosti kúpiť organ, ďalšie vybavenie má pribudnúť aj do baletnej sály.

Súčasťou Pavilónu hudby je zvukové laboratórium, ktoré slúži primárne na akustický výskum. „Venujeme sa historickým priestorom z pohľadu akustiky. Skúmame, ako sa v nich zvuk správa, aké telesá tam môžu koncertovať, na čo je priestor vhodný,“ uviedol odborný asistent na katedre hudby Pavol Brezina. Zvukové laboratórium zároveň bude slúžiť ako nahrávacie štúdio.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X