Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UKF, Univerzita Konštantína Filozofa
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
16. novembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Univerzita bude radiť Jaguaru, ako má zabrániť negatívnemu vplyvu na životné prostredie

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre bude radiť automobilke Jaguar Land Rover, ako má zabrániť negatívnemu vplyvu svojho nitrianskeho závodu na životné prostredie. Automobilka nadviazala spoluprácu s Katedrou ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF.

Odborníci z univerzity budú navrhovať pre Jaguar rôzne opatrenia a zároveň vyhodnocovať dopad výstavby závodu na okolitú krajinu po určitých obdobiach. „Zásah je dosť veľký, ide o veľkú časť úrodnej pôdy, ktorú zastavajú. Očakávame vplyv na niektoré zo zložiek životného prostredia, napríklad aktuálne tam poklesla spodná voda v súvislosti s opatreniami proti povodniam,“ uviedol prorektor pre rozvoj, informatizáciu a marketingovú komunikáciu UKF Ivan Baláž.

Katedra bude Jaguaru prízvukovať potrebu výsadby novej zelene s dôrazom na pôvodné druhy drevín. Zároveň navrhne umiestnenie búdok pre vtáctvo a netopiere na budovách závodu. Netopiere sú totiž veľmi prospešné pre celé okolie, pomáhajú zbaviť sa nadmerného hmyzu, podčiarkol Baláž. „Zatiaľ bolo prvotné stretnutie, na ktorom sme si povedali, čo oni očakávajú a čo sme my schopní spraviť. Teraz sa dávajú dokopy materiály a očakávame ďalšie rokovania,“ povedal.

Ako doplnil rektor Ľubomír Zelenický, UKF nie je technicky zameraná škola, preto sú možnosti jej spolupráce s týmto segmentom pomerne obmedzené. Ponúka však vzdelávanie pre budúcich učiteľov technických predmetov a školy potrebujú kvalitných pedagógov, ktorí budú vedieť žiakov na prácu v automobilovom priemysle pripraviť. Univerzita plánuje v blízkej budúcnosti vytvoriť špeciálnu učebňu s CNC strojmi, na ktorých sa budú budúci učitelia pripravovať.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X